X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przerażający symbol Holokaustu, miejsce ciemności". Prezes IPN o KL Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 07:11
- Jeżeli myślimy: "II wojna światowa", to jednym z pierwszych skojarzeń jest Auschwitz, wielka fabryka śmierci ponad miliona osób, większości Żydów z całej Europy. To miejsce ciemności - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Audio
  • Prezes IPN Jarosław Szarek o symbolice KL Auschwitz-Birkenau (IAR)
Historyczna brama b. niemieckiego obozu zagłady Auschwitz
Historyczna brama b. niemieckiego obozu zagłady AuschwitzFoto: Pixabay

W poniedziałek mija 75 lat od oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną, dziś też obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

duda 1200.jpg
Uroczystości w Oświęcimiu. Wspólna modlitwa i spotkanie pary prezydenckiej z Ocalonymi

Jak mówił prezes IPN, nazwa KL Auschwitz-Birkenau to symbol najpotworniejszych zbrodni II wojny światowej. Jarosław Szarek przypomniał, że Niemcy w pierwszej kolejności skazali na zagładę europejskich Żydów, ale w ich zamierzeniach w kolejnym etapie zagładzone miały być narody słowiańskie, w tym Polacy. Dodał, że pojawia się pytanie o zło.

- Gdzie to się rodzi? Twórcy Auschwitz, całej machiny zbrodni byli ludźmi wykształconymi i dopuścili się zbrodni - podkreślił szef IPN. - Trzeba jednak pamiętać, że byli Słowianie, byli Polacy, traktowani jak podludzie. Żydzi mieli zniknąć natychmiast w komorach gazowych, likwidacja takich narodów jak polski, narody słowiańskie była rozłożona w czasie - tłumaczył Jarosław Szarek.

"Symbol potwornych zbrodni"

Zaznaczył, że choć KL Auschwitz-Birkenau jest symbolem potwornych zbrodni, niesie niezwykle istotne przesłanie, które podkreślał papież Jan Paweł II. - W 1979 roku na to miejsce śmierci zła przybył Jan Paweł II, te słowa, które padły w Oświęcimiu miały przesłanie uniwersalne, papież mówił wtedy: "Żaden naród nie może się rozwijać kosztem drugiego narodu" - przypominał prezes Instytutu.

W Birkenau Niemcy stworzyli system komór gazowych i krematoriów, w którym byli w stanie dziennie mordować kilkanaście tysięcy osób. W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent jego ofiar to Żydzi. W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani w różnym stopniu przez państwa sojusznicze wymordowali około 6 milionów europejskich Żydów. Połowa z nich była obywatelami Polski.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Mec. Hambura: Niemcy traktują Polaków inaczej niż ofiary Holokaustu

mr

Czytaj także

Cywiński: na uroczystości zaprosiliśmy przede wszystkim byłych więźniów Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 06:33
- Zaprosiliśmy przede wszystkim byłych więźniów. Jak długo będą między nami, tak długo oni będą mieli tutaj pierwsze miejsce - mówi o obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boże, gdzie nas przywieźli!?", "Słyszeliśmy krzyki dzieci całą noc". Byli więźniowie wspominają Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 00:39
Byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miejskiej bibliotece w Oświęcimiu, opowiadali o koszmarze, jaki przeżyli w obozie zagłady. - Słyszeliśmy krzyki dzieci żywcem wrzucanych do ognia - opowiadał Benjamin Lesser. Z kolei Alina Dąbrowska mówiła wprost: "To było piekło". Posłuchaj tych wstrząsających historii, bo jak mówi Leon Weintraub, "musimy pamiętać o tych okrucieństwach, ku przestrodze".
rozwiń zwiń