Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

2020-02-04, 17:59

Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych
Prezydent Andrzej Duda. Foto: prezydent.pl

- Prezydent przychylił się do głosu tych osób, które twierdzą, że uchwalone w ostatnim czasie przez parlament przepisy powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Posłuchaj

Błażej Spychalski: prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące polski wymiar sprawiedliwości
  • Jak zaznaczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, decyzja ta została przez Andrzeja Dudę podjęta po szerokich konsultacjach
  • Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości

- Potwierdzam, przed chwilą prezydent złożył swój podpis na ustawie reformującej wymiar sprawiedliwości - powiedział w audycji "Rozmowa PR24" Błażej Spychalski. - To oznacza, że prezydent przychylił się do głosu tych osób, które twierdzą, że uchwalone w ostatnim czasie przez parlament przepisy powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Stąd też taka decyzja - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

spotkanie 1200 twitter.jpg
Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Jak podkreślił rzecznik prezydenta, decyzja ta została przez Andrzeja Dudę podjęta po szerokich konsultacjach z częścią opozycyjną polskiego parlamentu oraz ze swoimi doradcami.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Anna Sarzyńska: PiS będzie konsekwentnie wprowadzać reformę sądownictwa

- Prezydent mówił wielokrotnie, że według niego takie rozwiązania powinny pojawić się w polskim porządku prawnym. Niemniej jednak w Pałacu Prezydenckim trwała analiza przepisów i tego, czy ustawa została uchwalona zgodnie z przepisami polskiej Konstytucji - dodał Błażej Spychalski.

Założenia nowelizacji

Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej