more_horiz
Wiadomości

Media publiczne w Polsce z niższą rekompensatą niż w Europie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:52
Podczas kontynuowanych w czwartek obrad w Sejmie posłowie zajmują się m.in. nowelizacją ustaw o opłatach abonamentowych, zakładającą rekompensatę dla mediów publicznych za utracone wpływy z abonamentu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Archiwum Turczyk

To prawie 2 mld zł do podziału dla telewizji, radia i rozgłośni regionalnych. Tymczasem niektóre europejskie media publiczne otrzymują zdecydowanie większe wsparcie od państwa.

Witold Kołodziejski PR1 01.2012 1200.jpg
Szef KRRiT: Telemetria Polska zmieni archaiczny sposób pomiaru słuchalności

Posłowie mają głosować nad uchwałą Senatu o odrzuceniu noweli Ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej. Zakłada ona wprowadzenie rekompensaty o łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia, z przeznaczeniem na realizację misji publicznej.

Opłaty abonamentowe w Europie

W Europie media publiczne mogą liczyć na znacznie większe wsparcie finansowe. W Niemczech abonament płacą 83 mln osób, a media publiczne otrzymują kwotę odpowiadającą 33 mld zł. Abonament opłaca też 66 mln Brytyjczyków i porównywalna liczba Francuzów, przez co media publiczne w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na równowartość 18 mld zł, a we Francji na 16 mld zł. W Polsce to jedynie 2 mld zł wsparcia przy abonamencie opłacanym przez 38 mln użytkowników.

CZYTAJ TAKŻE: J. Lichocka: trzeba zapewnić mediom publicznym stabilny rozwój>>>

Senatorowie opozycji twierdzą, że taką pomoc może zakwestionować Komisja Europejska. Ministerstwo Kultury jest innego zdania. - W naszej ocenie nie jest to złamanie zasad pomocy publicznej - powiedział Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Przypomniał on senatorom, że w ramach procedowanej ustawy finansowana jest jedynie misja publiczna, np. teatr telewizji, transmisje sportowe na otwartych antenach. Takie zadania nie są realizowane przez media komercyjne.

tvp.info/pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem