Finlandia. Nieletni korzystali z broni należącej do sił zbrojnych
Na ochotnicze szkolenia z zakresu obrony narodowej, organizowane przez podlegające rządowi stowarzyszenie, zapisywały się osoby bez względu na wiek. Sprawę udziału nieletnich i udostępnienia im broni i amunicji zbada policja - podało w piątek fińskie Ministerstwo Obrony.
2020-02-14, 23:28
Raport Ministerstwa Obrony Finlandii dotyczy działalności Stowarzyszenia Obrony Narodowej (MPK), będącego organizacją prawa publicznego i działającą pod nadzorem rządu. Według raportu przynajmniej w latach 2016-2018 w licznych kursach tej organizacji uczestniczyli także nieletni, a "w pojedynczych przypadkach nieletni brali udział w szkoleniach, w których używano broni należącej do sił zbrojnych".
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Czy rozszerzyć dostęp do broni palnej?
"Z broni w szkoleniach korzystano pod nadzorem personelu sił zbrojnych" - podkreślono w raporcie, wskazując jednocześnie, że podjęte zostały już "działania naprawcze" w celu zaostrzenia nadzoru nad szkoleniami, a dodatkowo po przeprowadzonym audycie sprawa została zgłoszona do zbadania przez Centralne Biuro Policji Kryminalnej (KRP).
Powiązany Artykuł

Czy Polakom potrzebny jest łatwiejszy dostęp do broni? Komentarze w Trójce
Jak podała Fińska Agencja Prasowa STT, od stycznia 2016 do sierpnia 2018 r. w ochotniczych kursach organizowanych przez MPK udział brało ponad 200 nieletnich, głównie w wieku 15-17 lat. Jednocześnie - zgodnie z oświadczeniem Stowarzyszenia - jedynie około 10 osób poniżej 18. roku życia uczestniczyło w rzeczywistych szkoleniach, służących zdobyciu umiejętności wojskowych.
REKLAMA
"Nie było to celowe działanie"
Według MPK umożliwienie udziału w kursach nieletnim "nie było celowym" działaniem, ale wynikało z luki w systemie rejestracji.
W całym badanym przez Ministerstwo okresie przeprowadzono ponad 300 kursów, w których wydana została broń, a w ponad 180 przypadkach także amunicja. Udział nieletnich stwierdzono w około 100 różnego rodzaju wydarzeniach szkoleniowych (m.in. marsze, kursy strzeleckie, kursy przetrwania).
Na początku 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa, zgodnie z którą tylko armia może organizować ochotnicze szkolenia wojskowe.
W liczącej ponad 5,5 mln mieszkańców Finlandii utrzymywany jest powszechny obowiązek służby wojskowej, a ochotnicze szkolenia z zakresu obrony są, jak podkreśliło Ministerstwo Obrony w piątkowym oświadczeniu, "ważnym elementem systemu obrony narodowej", dlatego przeprowadzony audyt nie ma wpływu na kontynuację tego typu szkoleń.
REKLAMA
bartos
REKLAMA