X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spór o media. Zbigniew Kuźmiuk: rekompensata to obligacje, nie można ich przenieść na cele szpitali

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:45
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że media publiczne są spółkami Skarbu Państwa i państwo jest zobowiązane do zapewnienia rekompensaty za utratę wpływów z abonamentu. W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował o przyznaniu mediom publicznym rekompensaty w wysokości prawie 2 miliardów złotych. Europoseł oświadczył w Programie 1 Polskiego Radia, że nie można było przenieść środków przeznaczonych na media na cele budżetowe, takie jak ochrona zdrowia.
Audio
  • Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS o rekompensacie dla mediów publicznych i budżecie Unii Europejskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: PAP/Wiktor Dąbkowski

Zbigniew Kuźmiuk, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia odrzucił sugestie opozycji mówiące o tym, że te pieniądze mogły trafić na inny cel, na przykład na szpitale. 

CZYTAJ TAKŻE
PAP Sejm obrady 1200.jpg
Karnowski o debacie ws. mediów publicznych: to skrajny populizm

- Media publiczne mają corocznie taką rekompensatę za utratę abonamentu, i ponieważ (są to) spółki Skarbu Państwa, bo dotyczy to telewizji i radia, to państwo jest zobowiązane do jej zapewnienia. Stąd ta ustawa - powiedział w Jedynce.

- Co więcej, to nie są "żywe pieniądze", tylko to są obligacje Skarbu Państwa, a spółka Skarbu Państwa takimi obligacjami zgodnie z Kodeksem handlowym i prawami rynkowymi może się posługiwać - zaznaczył.

- W związku z tym sugestia, że te obligacje można przenieść do jednostki budżetowej, jest po prostu oczywistym kłamstwem, tego zrobić nie można. Szpitalowi można przekazać z budżetu centralnego po prostu dotację w "żywym pieniądzu" - stwierdził.

- Więc fizycznie tego zrobić się nie da. Natomiast w mediach cały czas właśnie mamy rozpowszechnioną informację, że większość koalicyjna zdecydowała, żeby przeznaczyć pieniądze na media publiczne, natomiast zabrała te pieniądze czy nie pozwala ich dać na ochronę zdrowia. To jest po prostu perfidne wykorzystywanie tego, że ludzie rzeczywiście o tym mogą nie mieć pojęcia, że na tym polega ta operacja - stwierdził Zbigniew Kuźmiuk.

Obligacje skarbowe to forma dłużnego papieru wartościowego, emituje je rząd. To instrument dłużny, który może być przedmiotem obrotu na rynkach finansowych na świecie.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej

Sejm w czwartek opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. 

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie sejmowej większości, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-19 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Dodatkowo podczas prac w Sejmie znowelizowano niektóre przepisy ustawy o radiofonii i telewizji. Wprowadzają one uchylenie ust. 1 w art. 27 stanowiącego, że "zarząd spółki liczy od jednego do trzech członków". Mają tu obowiązywać rozwiązania z kodeksu spółek handlowych.

Senat, który w ubiegłym tygodniu zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianego w ustawie programu pomocy dla publicznej radiofonii i telewizji w zakresie finansowania misji publicznej. Odnosząc się do kwestii MKiDN ocenia, że znowelizowane przepisy są zgodne z zasadami pomocy publicznej w UE

Apel Małgorzaty Kidawy-Błońskiej do Andrzeja Dudy

Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz abonamentowej, która zakłada 1,95 mld zł rekompensaty w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Według niej, środki te powinny trafić na onkologię.

- Panie prezydencie, żądam, żeby pan zawetował tę ustawę. Niech pan ma odwagę i powie ludziom, że są najważniejsi, że muszą być leczeni dobrymi metodami i te pieniądze powinny trafić do tych, którzy tego naprawdę potrzebują - oświadczyła Kidawa-Błońska na konferencji prasowej w Płocku (Mazowieckie). Jak dodała, podczas spotkania z seniorami słyszała od nich, że nie mogą zrozumieć, jak to się dzieje, że "ich pieniądze (...) zamiast na potrzeby ludzi, na to czego Polacy oczekują, idą na telewizję publiczną".

- Jeżeli pan jest taki dobry, to wygra pan te wybory bez telewizji publicznej. Zaoszczędźmy te 2 mld zł i przekażmy je polskim pacjentom. Rak jest straszną chorobą, rak nie wybiera, musimy być tu solidarni - dodała kandydatka PO. Jej zdaniem, w sprawie weta wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz abonamentowej, prezydent musi wykazać się niezależnością.

- Do tego (weta ) potrzeba samodzielności i odwagi. Nie wiem czy to zrobi (prezydent Duda). Apeluję do niego i żądam tego, to musi się stać. Prezydent musi być niezależny i samodzielny – podkreśliła Kidawa Błońska. Jednocześnie oceniła, że problemów polskiej służby zdrowia nie rozwiąże samodzielnie żadna partia i żaden polityk.

Rzecznik prezydenta o Narodowej Strategii Onkologicznej

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że Andrzej Duda "ma 21 dni na podjęcie decyzji o podpisaniu się pod nowelizacją". Spychalski powiedział, że "byłoby dobrze, gdyby politycy PO pamiętali o uchwalonej niedawno inicjatywie prezydenta - Narodowej Strategii Onkologicznej". - Dzięki Strategii zostanie dodatkowo przeznaczone 5 mld zł na kwestie związane z onkologią - dodał.

Narodowa Strategia Onkologiczna, jak podaje resort zdrowia, jest tzw. cancer planem, czyli kompleksowym programem walki z rakiem. "Strategia jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową" - informuje ministerstwo zdrowia.

PAP/IAR/Jedynka/ in./

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak