X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jak się chronić i do kogo się zgłosić? Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 20:09
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje związane z epidemią i rządowe zalecenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Czytaj więcej
pap chiny koronawirus 1200.jpg
Nowe wyniki badań nad koronawirusem. Znamy czynniki zwiększające ryzyko zgonu

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus a grypa. Lekarz pulmonolog tłumaczy różnice

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

- Z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nigdy nie powinniśmy się zgłaszać do lekarza rodzinnego ani do SOR-u, bo są to miejsca, gdzie może dojść do rozprzestrzeniania się wirusa - zaleca główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś jednak z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną - Lista stacji epidemiologicznych.

Istnieje też możliwość zgłoszenia się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - Lista szpitali zakaźnych.

Więcej informacji można uzyskać na całodobowej linii NFZ pod numerem tel. 800 190 590

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli jednak nie byłeś w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miałeś kontaktu z osobą zarażoną, to stosuj podstawowe zasady ochrony oraz higieny rąk. Pozostań też w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Recepty bez wychodzenia z domu

Ministerstwo zdrowia przypomina, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe i regularnie zażywające te same leki, nie muszą osobiście udawać się do lekarza po receptę na kontynuowanie leczenia. Dzięki wprowadzeniu e-recepty lekarz po konsultacji np. telefonicznej czy online, może wystawić zdalnie e-receptę, którą pacjent odbierze na telefonie (SMS) albo komputerze (e-mail).

Czytaj więcej
korona 1200 pap.jpg
Potrzebujesz recepty od lekarza? Możesz ją dostać, nie wychodząc z domu

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Telefoniczna konsultacja lekarska. Jakie niesie korzyści?

Pacjenci, którzy do tej pory nie korzystali z tej postaci e-recepty, muszą aktywować powiadomienia na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W tym celu należy wejść w zakładkę - Moje konto/Edytuj dane i wpisać numer telefonu lub adres e-mail. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajduje się informacja nie tylko o e-recepcie, ale także nazwa leku, sposób jego dawkowania oraz wysokość refundacji.

Do logowania na Internetowe Konto Pacjenta potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Można także zalogować się przez bank PKO BP, jeśli posiadamy konto internetowe iPKO lub Inteligo.

Przestrogi dla podróżujących

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji, Niemiec i Japonii.

Czytaj więcej
pap_lot-1200.jpg
LOT przedłuża do kwietnia zakaz lotów do krajów zagrożonych koronawirusem

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Amerykanie wprowadzają zakaz podróży z Europy. Sztab kryzysowy w PLL LOT

W przypadku osób przebywających już poza terenami Polski, w państwach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 więcej informacji można znaleźć w raportach dziennych WHO. Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. Aby to zrobić, wejdź TUTAJ.

Aby uzyskać szerszy obraz sytuacji dot. bezpieczeństwa w poszczególnych krajach, zachęcamy do zapoznania się z najbardziej aktualnymi informacjami zebranymi przez MSZ i znajdującymi się na stronach internetowych placówek, koncie twitterowym @PolakZaGranica oraz w Informacjach dla podróżujących.

MSZ zachęca wszystkich wyjeżdżających do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala konsulowi na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

"Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały" - podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ogólne zalecenia w walce z koronawirusem

Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj co najmniej jeden metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wyrzuca z siebie pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Czytaj więcej
zel_antybakteryjny1200.jpg
Żel antybakteryjny własnej roboty. Jak przygotować i czy jest skuteczny? Pytamy ekspertów

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polacy w obliczu pandemii. Psycholog: próbujemy odzyskać kontrolę nad swoim życiem

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ dłonie mają kontakt z wieloma powierzchniami, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Co z noszeniem maseczek?

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-CoV-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-CoV-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

jp

Czytaj także

Socjolog: brak paniki dot. koronawirusa świadczy o odpowiedzialności Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 16:25
- Nie ma masowych sytuacji czy emocjonalnych reakcji. Polacy są generalne optymistycznie nastawieni, oczekują tylko odpowiedniego ostrzegania i informowania nt. koronawirusa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski (socjolog UW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koronawirus potwornie mutuje". Publicyści o pandemii, która sparaliżowała świat

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 19:33
- Niestety wobec koronawirusa jesteśmy bezradni, nie ma na niego lekarstwa - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Sieci" Marek Król. Z kolei zdaniem Grzegorza Osieckiego ("Dziennik Gazeta Prawna") "dwutygodniowe zawieszenie zajęć w szkołach może być dopiero początkiem".
rozwiń zwiń