X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francuski minister zdrowia ostrzega: leki przeciwzapalne mogą nasilać COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 23:35
Minister zdrowia Francji Olivier Veran poinformował w sobotę, że niektóre leki przeciwzapalne mogą być "czynnikiem nasilającym infekcję" w przypadku COVID-19, zalecił stosowane środków zawierających paracetamol. We Francji oficjalnie ogłoszono stan epidemii.
Audio
  • Francja wprowadya ograniczenia w życiu publicznym - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Pacjent zakażony koronawirusem
Pacjent zakażony koronawirusemFoto: PAP/EPA/Filippo Venezia

- Przyjmowanie leków przeciwzapalnych (ibuprofen, kortyzon) może być czynnikiem pogarszającym przebieg infekcji - napisał na Twitterze Veran. W przypadku występowania gorączki zalecił stosowanie środków z paracetamolem oraz konsultację z lekarzem.

Francja koronawirus 1200 PAP.jpg
Francja walczy z koronawirusem. Zakaz zgromadzeń liczących ponad 1000 osób

W związku z licznymi wątpliwościami francuskich lekarzy odnośnie do stosowania leków przeciwzapalnych i antygorączkowych głos zabrał również dyrektor w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon, który poinformował w mediach społecznościowych, że zgłaszane są niepożądane skutki, związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z COVID-19.

Ostrzeżenia przed przedawkowaniem

Lekarze nie rekomendują jednak nagłego zaprzestania leczenia tymi środkami w chorobach przewlekłych oraz ostrzegają przed przedawkowywaniem środków z paracetamolem.

Podane informacje opierają się na razie wyłącznie na obserwacjach przeprowadzonych u pacjentów przyjętych na intensywną terapię we francuskich szpitalach. Lekarze zauważyli, że zwłaszcza młodzi pacjenci - często sami się lecząc wcześniej - stosują duże ilości leków przeciwzapalnych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Część osób będzie można leczyć w warunkach domowych". Nowe rozporządzenie MZ

Specjaliści przekonują, że zapalenie to normalna reakcja organizmu na infekcję i znak ostrzegawczy. Zmniejszanie reakcji układu odpornościowego poprzez stosowanie środka przeciwzapalnego może nie tylko utrudnić reakcję organizmu na wejście patogenu, ale przede wszystkim ukrywać symptomy choroby.

Trzeci etap rozprzestrzeniania się wirusa

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 4500 przypadkach zakażenia COVID-19 na terenie Francji oraz 91 zmarłych. Liczba przypadków infekcji podwoiła się w ciągu 72 godzin. Dyrektor resortu Jerome Salomon zabierając głos na konferencji ogłosił 3 etap rozprzestrzeniania się wirusa, czyli epidemię.

Regiony najbardziej dotknięte COVID-19 we Francji, to: Korsyka, Grand Est, Burgundia, Hauts-de-France, Ile-de-France, Owernia-Rodan-Alpy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus we Francji. Rośnie liczba zakażeń i przypadków śmiertelnych

Odnotowano 300 poważnych przypadków wymagających pobytu na oddziałach intensywnej terapii: ponad 50 proc. to osoby poniżej 50 roku życia. 98 proc. leczonych osób wraca do zdrowia - poinformował Salomon.


Zakażenia koronawirusem w Europie (PAP) Zakażenia koronawirusem w Europie (PAP)

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W tych krajach w Europie jest najgorsza sytuacja. Nowe dane GIS ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 14:34
Najwięcej potwierdzonych przypadków koronawirusa w Europie odnotowano dotychczas we Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji i Belgii. Najwięcej zgonów z powodu choroby COVID-19 wywoływanej drobnoustrojem odnotowano we Włoszech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emmanuel Macron wzywa państwa Unii do wspólnej walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 05:14
Prezydent Francji chciałby zacieśnienia współpracy i koordynacji wysiłków państw Unii Europejskiej w walce z koronawirusem. Jak mówił, przemawiają za tym względy zdrowotne, społeczne i gospodarcze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: mobilizacja "rezerwy sanitarnej". Wcielą emerytów i studentów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 08:54
Do walki z koronawirusem Francja mobilizuje tzw. rezerwę sanitarną - emerytowanych lekarzy i pewną liczbę studentów medycyny. Możliwości obecnego werbunku ocenia się na 40 tys. lekarzy i tyle samo pielęgniarek i pielęgniarzy.
rozwiń zwiń