X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Francja: wybory samorządowe w cieniu koronawirusa. "Przebieg był perfekcyjny"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 02:13
Pierwsza tura wyborów samorządowych we Francji nie przyniosła, poza kilkoma sytuacjami, ostatecznych rozwiązań. Podsumowując pierwszą turę wyborów samorządowych we Francji premier Edouard Philippe stwierdził, że "przebieg głosowania był perfekcyjny i wszelkie środki ostrożności zostały zachowane".
Audio
  • Pierwsza tura wyborów samorządowych przeważnie nie przyniosła decydujących rozstrzygnięć - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Liczenie głosów we francuskich wyborach samorządowych
Liczenie głosów we francuskich wyborach samorządowychFoto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
  • We Francji odbyła się pierwsza tura wyborów samorządowych
  • Głosowanie przeprowadzono, mimo obowiązującego nad Sekwaną stanu epidemicznego
  • Wybory - w większości - nie przyniosły ostatecznych rozstrzygnięć, a frekwencja była rekordowo niska
  • Premier Francji Edouard Philippe ocenił, że głosowanie przebiegło "perfekcyjnie", a środki ostrożności zostały zachowane
  • Druga tura została zaplanowana na 22 marca, ale część polityków opozycji domaga się jej przesunięcia
Francja koronawirus 1200 PAP.jpg
Francja walczy z koronawirusem. Zakaz zgromadzeń liczących ponad 1000 osób

Exit polls pierwszej tury wyborów samorządowych pokazują, że konserwatyści i socjaliści zachowują wpływy na obszarach, gdzie tradycyjnie dominowali - w tzw. matecznikach. Sukces odniosło trzech polityków partii rządzącej, wysuwających się na prowadzenie w swoich regionach.

Pojedynki w II turze

W drugiej turze, o ile dojdzie ona do skutku, dojdzie do kilku interesujących pojedynków. Ciekawie zapowiada się pojedynek dwóch pań w walce o merostwo Paryża, dotychczasowej mer stolicy socjalistki Anne Hidalgo i byłej minister sprawiedliwości w czasie rządów Nicolasa Sarkozy’ego - Rachidy Dati. W sondażach obydwie panie miały zbliżone notowania, toteż ośmiopunktowa przewaga Anna Hidalgo nad centroprawicową rywalką jest zaskoczeniem.

W drugiej turze o stanowisko mera Hawru walczyć będzie premier Edouard Philippe. Za przeciwnika będzie miał przedstawiciela bloku lewicowego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Emmanuel Macron wzywa państwa Unii do wspólnej walki z koronawirusem

Według wstępnych szacunków frekwencja była historycznie niska, z ponad czterdziestu siedmiu tysięcy uprawnionych do głosowania tylko czterdzieści cztery procent zdecydowało się zagłosować. W większości pozostałych przestraszyła epidemia.

Debata o drugiej turze wyborów

W kraja trwa ożywiona debata na temat przełożenia drugiej tury wyborów przewidzianych na 22 marca. Apelował o to m.in. szef partii Zielonych Yannick Jadot oraz szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen po zakończeniu głosowania.

W wyborach przeprowadzanych w 34 937 gminach w całej Francji - najwięcej wśród wszystkich państwa UE - startowało 902 465 kandydatów. Ponad połowa z nich zostanie wybrana do rad miejskich oraz międzykomunalnych, uzyskując mandat na sześć najbliższych lat.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Stan epidemii we Francji. Zamknięte restauracje, ograniczenia w nabożeństwach

Kampania wyborcza wystartowała w połowie stycznia, ale z uwagi na epidemię koronawirusa wielu kandydatów zrezygnowało ze spotkań z wyborcami w ostatnich tygodniach.

Test dla partii Macrona

Wybory lokalne to ważny test dla rządzącej LREM prezydenta Emmanuela Macrona. Ugrupowanie, które powstało w 2016 r., na 12 miesięcy przed wyborami prezydenckimi, które Macron wygrał, wciąż buduje swe lokalne struktury.

Każda francuska gmina do 100 mieszkańców ma siedmiu radnych, a miasta do 300 tys. mieszkańców - 69. W dużych ośrodkach miejskich liczba radnych waha się od kilkudziesięciu - jak w Lyonie (71), do 163 - jak w Paryżu. W pierwszej turze wygrywają ci, którzy zdobędą absolutną większość, czyli ponad 50 proc. oddanych głosów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus w Europie i na świecie. Tak wyglądała sytuacja w niedzielę

Wybory samorządowe odbyły się mimo rozprzestrzenia się koronawirusa. Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w niedzielę wieczorem, że w ciągu minionej doby zarejestrowano ponad 900 nowych przypadków infekcji, a liczba wszystkich zakażonych we Francji wynosi obecnie 5423. Liczba zmarłych z powodu Covid-19 wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 36 - do 127 osób.

Stan zagrożenia epidemicznego

Wzrost liczby ofiar śmiertelnych i zachorowań w ciągu ostatniej doby, to największy skok od pojawienia się nowego wirusa we Francji - podkreślił podczas konferencji prasowej dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Olivier Veran. W sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia ogłosiło stan zagrożenia epidemicznego terytorium całego kraju.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Organizacja prestiżowego festiwalu zagrożona z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 17:38
Z powodu panującej na całym świecie epidemii koronawirusa odwoływanych jest coraz więcej imprez. Zagrożony jest także najsłynniejszy festiwal filmowy na świecie - w Cannes. Wszystko za sprawą decyzji francuskiego ministra zdrowia, który przedłużył zakaz organizowania imprez masowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: chcieli zarobić na maseczkach ochronnych. Oszuści zatrzymani

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 12:20
Francuska policja zatrzymała pod Paryżem trzech mężczyzn, podejrzanych o próbę sprzedaży 40 tys. przeterminowanych masek ochronnych, które stały się towarem deficytowym we Francji z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Towar skonfiskowano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: mobilizacja "rezerwy sanitarnej". Wcielą emerytów i studentów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 08:54
Do walki z koronawirusem Francja mobilizuje tzw. rezerwę sanitarną - emerytowanych lekarzy i pewną liczbę studentów medycyny. Możliwości obecnego werbunku ocenia się na 40 tys. lekarzy i tyle samo pielęgniarek i pielęgniarzy.
rozwiń zwiń