"Telefon pamięci", czyli wsparcie dla seniorów w czasach pandemii

Państwowe Muzeum na Majdanku z myślą o ludziach samotnych, zwłaszcza seniorach, pozostających w domu z powodu pandemii koronawirusa uruchomiło "Telefon pamięci". Każdy może zadzwonić do muzeum i porozmawiać o historii własnej, wspomnieniach rodzinnych i o obecnej sytuacji - podała placówka.

2020-03-20, 11:15

"Telefon pamięci", czyli wsparcie dla seniorów w czasach pandemii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Markus Mainka

Powiązany Artykuł

dama z gronostajem pap 1200.jpg
#Zostańwdomu. Kolejne instytucje kultury udostępniają swoje zasoby online

- Gdy powiadomiłem moich współpracowników, że Państwowe Muzeum na Majdanku przechodzi w tryb pracy zdalnej, zacząłem się zastanawiać nad stosownymi do okoliczności formami działalności i komunikacji - dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz.

- Pomyślałem, że w sytuacji zagrożenia i lęku, który wspólnie teraz przeżywamy, powinniśmy stworzyć projekt adresowany do seniorów. Są oni w najtrudniejszym położeniu z powodu potencjalnych skutków zarażenia i często samotności - tłumaczył. Dyrektor placówki wyjaśnił, że szukał formuły prostej organizacyjnie, z jasnym przekazem społecznym.

Pamięć o minionych zdarzeniach

- Muzeum jest nieczynne, ale my nadal jesteśmy, chętnie porozmawiamy, odpowiemy na pytania. Zaproponowałem, aby zorganizować "telefon pamięci", świadomie nawiązując do idei "telefonu zaufania". Drugi człon jest jednak ważniejszy i występuje w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, w sensie myślenia o innych, ich potrzebach i uczuciach. Po drugie, jako pamięć o minionych zdarzeniach - tłumaczył dyrektor.

Powiązany Artykuł

Akcja_Burza_Muzeum_Powstania_Warszawskiego.jpg
Oferta online Muzeum Powstania Warszawskiego

REKLAMA

Wskazał, że "akcja łączy zatem historię i teraźniejszość, ale przede wszystkim ma pokazać, że poczucie wspólnoty i okazywanie solidarności to wartości fundamentalne". - Zwłaszcza dla miejsca upamiętniającego tragiczne doświadczenia II wojny światowej - dodał Kranz.

Przekazać doświadczenia z czasów wojny

Muzeum zaprasza szczególnie samotne osoby, które chcą porozmawiać o doświadczeniach z czasów II wojny światowej, ale deklaruje rozmowę z każdym, kto zadzwoni i potrzebuje otuchy. "Telefon pamięci - muzeum rozmawia z seniorami" to infolinia dla osób, które chcą też dowiedzieć się czegoś o historii Państwowego Muzeum na Majdanku, jego zbiorach i działalności.

Muzeum zachęca również ludzi młodych do przekazywania informacji seniorom, rodzicom i dziadkom, którzy chcieliby porozmawiać, aby przekazywali kontakt do muzeum: tel. 81-710-28-69 od pon. do pt. w godzinach od 8 do 15. 

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej