Koronawirus jest już niemal we wszystkich krajach świata. Sprawdź najnowsze dane

Zakażonych jest 341 tys. ludzi na wszystkich kontynentach. Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa sięga już prawie 14,5 tys. osób.

2020-03-23, 12:12

Koronawirus jest już niemal we wszystkich krajach świata. Sprawdź najnowsze dane

Posłuchaj

Rośnie liczba zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prawie 14,5 tys. ofiar śmiertelnych oraz 341 tys. osób zakażonych - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie, podawane przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland.

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_PAP.jpg
Francja: lekarze chcą zaostrzenia warunków kwarantanny. Koronawirus na świecie

Najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie dziennie z powodu epidemii umiera kilkaset osób. Wczoraj zanotowano ponad 600 nowych ofiar, a łączna ich liczba odkąd wirus dotarł do kraju to 5476. Szybko rośnie też liczba osób, które zmarły w Hiszpanii i obecnie wynosi 1813.

Po kilkaset ofiar mają Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Koronawirus niemal we wszystkich krajach świata. Najnowsze dane dot. pandemii

REKLAMA

Kanclerz Niemiec na kwarantannie

Na kwarantannę udała się wczoraj niemiecka kanclerz Angela Merkel. Okazało się, że lekarz, który ją badał, jest zakażony koronawirusem. Rzecznik niemieckiego rządu twierdzi, że pani kanclerz nadal wykonuje wszystkie obowiązki, tyle że z domu.

Wirusem zainfekowany został hiszpański śpiewak operowy Placido Domingo, a wcześniej unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier. Wirusa wykryto także u byłego producenta filmowego Harveya Weinsteina, który odsiaduje wyrok 23 lat więzienia w stanie Nowy Jork za przestępstwa seksualne.

Kolejne restrykcje

Powiązany Artykuł

PAP Włochy koronawirus Turyn 1200.jpg
Walka Włoch z koronawirusem. Premier zadecydował ws. wstrzymania produkcji

Premier Japonii nie wykluczył tymczasem, że planowane na lipiec i sierpień letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą zostać przeniesione. Sportowe federacje Kanady i Australii zapowiedziały właśnie, że nie wyślą swoich drużyn na olimpiadę, bo byłoby to zbyt duże zagrożenie dla sportowców.

Kolejne kraje wprowadzają tymczasem restrykcje. W Grecji, gdzie zanotowano dotąd ponad 600 zakażeń oraz 24 ofiary, rano weszły w życie przepisy, na podstawie których z domów można wyjść jedynie do sklepów i w sytuacji zagrażającej zdrowiu.

REKLAMA

Podobne restrykcje wprowadza właśnie stolica Indonezji, Dżakarta. We Włoszech nie można już uprawiać sportów na świeżym powietrzu, a hotele w Mediolanie, gdzie jest teraz epicentrum epidemii w kraju, zostały właśnie zamknięte.

Nocna godzina policyjna obowiązuje w Arabii Saudyjskiej, a w Indiach została wprowadzona od rana do wieczora. Nowa Zelandia przygotowuje się do zamknięcia wszystkich instytucji, które nie są niezbędne na czas kryzysu. Australia zamknęła puby, restauracje, siłownie oraz kościoły i meczety.

"Zostańcie w domu"

Powiązany Artykuł

mid-epa08309305 (1).jpg
"Ograniczcie kontakt z innymi ludźmi". Apel mera Moskwy do starszych i chorych

O samoizolację zaapelował do starszych mieszkańców mer Moskwy. W całej Rosji odnotowano dotąd 438 osób zakażonych.

O pozostanie w domach apelują też władze Iranu, kraju najbardziej dotkniętego epidemią na Bliskim Wschodzie. Zanotowano tam ponad 1600 ofiar śmiertelnych, a zainfekowanych jest ponad 21 tys. osób. Miejscowa służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie, a sytuację pogarsza jeszcze obniżający się poziom gospodarki po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje ekonomiczne. Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei odrzucił propozycję pomocy w walce z koronawirusem ze strony USA. Prezydent kraju Hassan Rouhani oświadczył z kolei, że jeśli Waszyngton rzeczywiście chce pomóc, powinien znieść sankcje.

REKLAMA

Wirus się rozprzestrzenia

W pobliskim Izraelu liczba zakażonych wzrosła do ponad 1200. Jedna osoba zmarła. Władze wprowadziły zakaz wychodzenia z domów, a kwarantanny pilnują policja, wojsko i służby specjalne.

W Strefie Gazy, zamkniętym i najgęściej zaludnionym obszarze świata, wykryto dwa pierwsze przypadki koronawirusa. Zamknięte zostały sklepy, restauracje i meczety. Na kwarantannę trafił między innymi szef sił bezpieczeństwa rządzącego tam Hamasu po tym, jak odwiedził dwóch zakażonych. Istnieje obawa, że wirus może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców Gazy, bo poziom higieny i służby zdrowia jest wyjątkowo niski, a wiele osób mieszka ze sobą pod jednym dachem.

Powiązany Artykuł

twitter czaputowicz wideokonferencja 1200.jpg
Dyskusja o koronawirusie i sytuacji w Turcji. Wideokonferencja szefów MSZ państw UE

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wykryto również w Syrii. Chodzi o 20-letnią kobietę, która trafiła już do izolatki. Również w Syrii, wobec trwającej dziesiąty rok wojny domowej i ogromnych zniszczeń, pojawiły się obawy, że wirus może zabić tysiące osób.

Zamknięcie granic

Wiele krajów zamknęło swoje granice dla obywateli innych państw. Zakaz wjazdu obowiązuje m.in. na granicach wewnętrznych strefy Schengen w Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych, w Australii i wielu krajach na Bliskim Wschodzie czy w Azji.

REKLAMA

Australijski port Fremantle nie pozwolił na zacumowanie szwajcarskiego statku na pokładzie którego jest 2700 osób, a 250 z nich ma problemy z oddychaniem.

Tymczasem w chińskiej prowincji Hubei, gdzie wirus pojawił się po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku, piąty dzień z rzędu nie stwierdzono zakażeń koronawirusem. Poinformowała o tym chińska Narodowa Komisja Zdrowia. Jednakże w całych Chinach wykryto 39 przypadków zakażenia patogenem, wszystkie u podróżnych.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz) Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)

st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej