Ginęli, bo nieśli pomoc. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

2020-03-24, 06:10

Ginęli, bo nieśli pomoc. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Ekspozycja w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Mija dokładnie 76 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

Posłuchaj

Papież Franciszek o Ulmach: niech ta wielodzietna Rodzina Sług Bożych, oczekujących na beatyfikację, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak przypomina Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, w którym za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła kara śmierci.

Powiązany Artykuł

pamięci.jpg
Pamięci Polaków ratujących Żydów. Serwis specjalny

- Niemcy dobrze wiedzieli, że w Polsce Żydzi będą mogli liczyć na pomoc, że Polacy okażą swoje człowieczeństwo, solidarność i chrześcijaństwo - zaznacza.

Milion bohaterów

Jak dodaje, ocenia się, że w ratowanie Żydów, pośrednio i bezpośrednio, zaangażowanych było około miliona Polaków.

Te historie przypomni dziś na swoich stronach internetowych Instytut Pamięci Narodowej. Zaplanowano premierę filmu "Paszporty Paragwaju" w kilku wersjach językowych i wystawę "Polacy ratujący Żydów". IPN i jego oddziały przygotowały bogatą ofertę w sieci - mówi wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma. - Odbędą się wykłady online, będzie lekcja wideo, będą relacje Polaków ratujących Żydów oraz samych ocalonych - dodaje.

>>>[POSŁUCHAJ] Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Na kanałach mediów społecznościowych IPN o godzinie 13:00 odbędzie się dyskusja online o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Weźmie w niej udział między innymi prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. IPN odświeżył też stronę www.zyciezazycie.pl.

Bestialski mord na Ulmach

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest obchodzony w rocznicę niemieckiej zbrodni w Markowej koło Łańcuta. 24 marca 1944 roku doszło do mordu, który stał się symbolem niemieckich represji stosowanych wobec Polaków pomagających Żydom.

24 marca życie stracili 44-letni Józef i będąca w zaawansowanej ciąży 32-letnia Wiktoria Ulmowie, szóstka ich dzieci oraz ośmioro ukrywających się u nich członków trzech żydowskich rodzin - Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

To tragiczne wydarzenie stało się impulsem do ustanowienia przez parlament święta państwowego, z inicjatywy prezydenta Andrzej Dudy.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej