Walka z koronawirusem. Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność COVID-19

Żołnierze WOT zaangażowali się w następne zadania w ramach wspierania służb sanitarno-epidemiologicznych. Rozpoczęli pobieranie wymazów na obecność koronawirusa. To nie jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć polskie służby ze strony Terytorialsów.

2020-03-31, 05:53

Walka z koronawirusem. Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność COVID-19
Polacy w zetknięciu z pandemią okazują się społeczeństwem zdyscyplinowanym i solidarnym. Pomoc potrzebującym niosą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (na zdjęciu podczas służby ze Strażą Graniczną).Foto: terytorialsi.wp.mil.pl

Posłuchaj

Marek Pietrzak (WOT): każdy z zespołów może pobrać ok. 20 wymazów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jako pierwsi zadania takie realizują żołnierze z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do pobierania wymazów na potrzeby tutejszych służb sanitarnych oddelegowano 30 dwuosobowych zespołów. Żołnierze wykonują 20 wymazów dziennie. Działania są wykonywane stacjonarnie lub mobilnie, w zależności od zgłaszanych potrzeb.

Ze względów bezpieczeństwa żołnierze pobierający wymazy są ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki.

REKLAMA

Jeśli osoba wskazana do wymazu przebywa w kwarantannie domowej, żołnierze pobierają próbkę w miejscu jej pobytu. Po pobraniu wymazu odpowiednio zabezpieczona, opisana i oznaczona próbka przewożona jest przez żołnierzy do laboratorium, w którym zostaje poddana badaniom.

Powiązany Artykuł

1200_WOT_koronawirus_TT.jpg
Dowódca WOT: żaden obywatel nie pozostanie bez pomocy

Wsparcie dla kombatantów

Żołnierze OT w działania pomagające walczyć z epidemią koronawirusa są zaangażowani od początku marca. Wspierają między innymi Straż Graniczną w działaniach na zamkniętych z powodu pandemii granicach, współpracują ze służbami medycznymi, opieką społeczną i Caritas Polska.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Testy na koronawirusa także w mobilnym laboratorium wojskowym. Szef MON o wsparciu armii

Pod opieką terytorialsów znajduje się obecnie około tysiąca kombatantów i ich rodzin. Żołnierze dostarczają im żywność i leki.

REKLAMA

Terytorialsi angażują się również w honorowe oddawanie krwi oraz obsługują darmową infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób, które źle znoszą kwarantannę lub izolację. Z pomocy takiej skorzystało do tej pory ponad 1600 osób.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej