"Cyber-złodzieje nasilili aktywność". Rzecznik Związku Banków Polskich ostrzega

- Docierają do nas sygnały, że pojawiają się przestępcy, którzy chcą wykorzystać sytuację związaną z koronawirusem i próbują np. wyłudzić hasło lub login do bankowości elektronicznej, aby zdobyć dostęp do cudzych środków - alarmował w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Barbrich, rzecznik Związku Banków Polskich.

2020-04-06, 16:00

"Cyber-złodzieje nasilili aktywność". Rzecznik Związku Banków Polskich ostrzega
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: richardjohnson/Shutterstock

Posłuchaj

Rzecznik Związku Banków Polskich dr Barbrich o tym, kto próbuje nas okraść wykorzystując epidemię koronawirusa (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

bank 1200.jpg
Koronawirus hamuje zaciąganie kredytów. Banki przed poważnymi wyzwaniami

Nie klikajmy w podejrzane linki. Nie wierzmy w "nowe bankowe regulacje ustawowe" uruchamiane w sieci, które mają uchronić nas przed utratą oszczędności w czasie epidemii, ani w ponadprzeciętne zyski i lekarstwa chroniące przed koronawirusem. Próby oszustwa zdarzają się codziennie, a cyber-złodzieje ostatnio nasilili aktywność. - Bardzo wiele musimy jeszcze się nauczyć, chociażby w obszarze bezpieczeństwa - powiedział w PR24 rzecznik Związku Banków Polskich dr Przemysław Barbrich.

- Ze strony bankowej wygląda to dobrze, ale docierają do nas sygnały, że pojawiają się przestępcy, którzy chcą wykorzystać sytuację związaną z koronawirusem i próbują uzyskać dostęp do naszych oszczędności za pośrednictwem bankowości elektronicznej - przestrzegał.

Pamiętaj:

  • Ignoruj prośby o zalogowanie z nieznanego linku
  • Przerwij rozmowę z infolinią bankową, jeśli żąda od Ciebie poufnych danych np. daty urodzenia lub PESEL. Może to być fałszywa infolinia
  • Dbaj o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, czyli smartfonu. Nie władaj karteczki z PIN-em do etui z telefonem
  • Nie zdradzaj innej osobie danych konta internetowego banku

- Trwa nieustanna zabawa w policjantów i złodziei, internetowa bankowość skłania oszustów do szczególnej aktywności, więc zawsze w razie wątpliwości przy przelewach należy dwa razy sprawdzić numer rachunku - radzi dr Przemysław Barbrich.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

urząd urzędniczka pieczątka dokumenty 1200.jpg
"Tarcza antykryzysowa" przesuwa terminy administracyjne. Zobacz które

"Świat nie będzie już taki sam"

Gość Polskiego Radia 24 ocenia, że "świat po koronawirusie" nie będzie już taki sam. - W bardzo szybkim tempie przeszliśmy na pracę zdalną. Procedury bankowe udało się przestawić tak, aby większość sektora bankowego mogła pracować zdalnie - mówił.

Rzecznik dodał, że wiele rozwiązań wprowadzonych z powodu pandemii może zagościć w naszej kulturze pracy na stałe. - Mam tu na myśli np. wideokonferencje czy rozszerzenie palety wniosków, które składać można zdalnie - powiedział.

Dr Przemysław Barbrich podkreślał, że mimo to, pozostawiono otwarte placówki z myślą o tych, którzy przez lata nie przekonali się do obrotu bezgotówkowego. - Nadal jednak apelujemy, aby ograniczyć używanie gotówki ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia się koronawirusem. Dlatego zwiększyliśmy limit płatności bezgotówkowych bez podawania PIN-u do 100 zł - wskazywał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Przemysław Barbrich (rzecznik Związku Banków Polskich)
Data emisji: 06.04.2020
Godzina emisji: 15.11

REKLAMA

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej