more_horiz
Wiadomości

"Zabezpiecza interesy jednej grupy". Senator PiS porównuje TSUE do związku zawodowego sędziów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 09:33
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podobnie jak Komisja Wenecka przeistoczył się w związek zawodowy sędziów w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 senator PiS Włodzimierz Bernacki. Gościem audycji "Dwie strony" był również Jarosław Rzepa (PSL).
Audio
  • Włodzimierz Bernacki i Jarosław Rzepa o decyzji TSUE (Dwie strony/Polskie Radio 24)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Trybunał Sprawiedliwości Unii EuropejskiejFoto: Shutterstock/nitpicker

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie - do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE - złożyła Komisja Europejska.

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
"Przekażemy odpowiedź w stosownym czasie". Premier skomentował wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony. "Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii" - zaznaczył jednak TSUE.

"Zabezpieczyć interesy jednej grupy zawodowej"

Włodzimierz Bernacki uważa, że TSUE nie ma kompetencji, by "zajmować się sprawami wymiaru sprawiedliwości" kraju członkowskiego. - Zaskakujące jest, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Izbę Dyscyplinarną traktuje jako tylko tę zajmującą się sprawami sędziowskimi. Nasuwa mi się taka prosta konkluzja, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podobnie jak Komisja Wenecka przeistoczyły się w związek zawodowy sędziów w Europie - powiedział senator PiS. - Dbają przede wszystkim o to, aby zabezpieczyć interesy jednej grupy zawodowej, w tym wypadu sędziów - dodał.

Jarosław Rzepa stwierdził, że zalecenie TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN nie zostało wydane bez powodu i jest "wskazówką" dla Polski. - Pytanie, czy my jako Polska wyciągniemy z tego wnioski i czy później nasza reakcja pójdzie w dobrą stronę - powiedział poseł PSL. Dodał, że w ten sposób powinien być przedstawiany "sygnał" TSUE, a "niekoniecznie, że ktoś nam wchodzi w butach do naszego mieszkania.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadząca: Dorota Kania

Goście: Włodzimierz Bernacki (PiS), Jarosław Rzepa (PSL)

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 08.08

PR24/st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem