more_horiz
Wiadomości

"Zabezpiecza interesy jednej grupy". Senator PiS porównuje TSUE do związku zawodowego sędziów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 09:33
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podobnie jak Komisja Wenecka przeistoczył się w związek zawodowy sędziów w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 senator PiS Włodzimierz Bernacki. Gościem audycji "Dwie strony" był również Jarosław Rzepa (PSL).
Audio
  • Włodzimierz Bernacki i Jarosław Rzepa o decyzji TSUE (Dwie strony/Polskie Radio 24)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Trybunał Sprawiedliwości Unii EuropejskiejFoto: Shutterstock/nitpicker

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie - do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE - złożyła Komisja Europejska.

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
"Przekażemy odpowiedź w stosownym czasie". Premier skomentował wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony. "Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii" - zaznaczył jednak TSUE.

"Zabezpieczyć interesy jednej grupy zawodowej"

Włodzimierz Bernacki uważa, że TSUE nie ma kompetencji, by "zajmować się sprawami wymiaru sprawiedliwości" kraju członkowskiego. - Zaskakujące jest, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Izbę Dyscyplinarną traktuje jako tylko tę zajmującą się sprawami sędziowskimi. Nasuwa mi się taka prosta konkluzja, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podobnie jak Komisja Wenecka przeistoczyły się w związek zawodowy sędziów w Europie - powiedział senator PiS. - Dbają przede wszystkim o to, aby zabezpieczyć interesy jednej grupy zawodowej, w tym wypadu sędziów - dodał.

Jarosław Rzepa stwierdził, że zalecenie TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN nie zostało wydane bez powodu i jest "wskazówką" dla Polski. - Pytanie, czy my jako Polska wyciągniemy z tego wnioski i czy później nasza reakcja pójdzie w dobrą stronę - powiedział poseł PSL. Dodał, że w ten sposób powinien być przedstawiany "sygnał" TSUE, a "niekoniecznie, że ktoś nam wchodzi w butach do naszego mieszkania.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadząca: Dorota Kania

Goście: Włodzimierz Bernacki (PiS), Jarosław Rzepa (PSL)

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 08.08

PR24/st

Zobacz także

Zobacz także