X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Minister infrastruktury: Fundusz Dróg Samorządowych zapewni aktywizację małych i średnich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 13:11
Dzisiaj Fundusz Dróg Samorządowych, to jeszcze jeden bardzo ważny cel - cel aktywizowania małych i średnich firm. [...] To miejsca pracy - dzisiaj tak potrzebne - w praktycznie każdym samorządzie - powiedział na konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Audio
  • Minister Andrzej Adamczyk o samorządowych inwestycjach drogowych (IAR)
Minister Andrzej Adamczyk
Minister Andrzej AdamczykFoto: Krystian Maj / KPRM
premier 663.jpg
Premier: dziś budżet państwa i dług publiczny to główny mechanizm stymulowania gospodarki

Z powodu pandemii koronawirusa w bardzo poważny sposób ucierpiała polska gospodarka. Rząd chce już w tym tygodniu stopniowo "odmrażać" biznes, aby gospodarka mogła się jak najszybciej odbudować. Podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka przedstawione zostały plany inwestycji w budowę dróg, głównie samorządowych.

Adamczyk: FDS aktywizuje przedsiębiorców i pracowników

Minister Andrzej Adamczyk przypomniał, jak wyglądało wsparcie inwestycji samorządowych z budżetu państwa w latach poprzednich. W 2012 roku to było ok. 200 mln zł, a w 2014 - 700 mln zł.

- Fundusz Dróg Samorządowych, który został wykoncypowany przez premiera Mateusza Morawieckiego i wsparty przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, to 6 mld zł w roku ubiegłym, 2019. To 36 mld zł w najbliższych 9 latach. To tysiące kilometrów bezpiecznych dróg gminnych i powiatowych - mówił minister infrastruktury.

- Dzisiaj Fundusz Dróg Samorządowych, to jeszcze jeden bardzo ważny cel - cel aktywizowania małych i średnich firm - podkreślił Andrzej Adamczyk.

- Trzeba pamiętać, że te tysiące zadań z Funduszu Dróg Samorządowych w bieżącym roku, funduszu przekraczającego kwotę 3 mld 200 mln złotych, to realizacja tych zadań przez firmy, które zatrudniają kilkanaście, często najwyżej kilkadziesiąt osób. To miejsca pracy dzisiaj tak potrzebne, praktycznie w każdym samorządzie w Polsce. To wreszcie poczucie bezpieczeństwa wszystkich tych, którzy pracują na polskich budowach - dodał.

kprm michał dworczyk free 1200.jpg
Szef KPRM: proces znoszenia ograniczeń będzie dostosowany do sytuacji

"Program budowy dróg krajowych nie zostanie zawieszony"

Andrzej Adamczyk dodał, że ma stały kontakt z przedsiębiorcami, którzy realizują wielkie kontrakty w Polsce. - Przedsiębiorcy przed trzema tygodniami prosili mnie, abym kierował apel w ich imieniu do pana premiera, zespołu kryzysowego, do rządu, aby nie zamykać budów. I w Polsce - w odróżnieniu od Niemiec, Austrii czy innych państw - nie zamrożono inwestycji. Przedsiębiorcy zapewniają, że na tych budowach zabezpieczają i będą zabezpieczać swoich pracowników przed zakażeniem - poinformował minister.

Adamczyk zwrócił uwagę, że nie tylko te małe mikrobudowy w porównaniu do projektów autostradowych mają szanse i będą realizowane, ale i duże kontrakty są w trakcie realizacji. Podał za przykład podpisanie umowy na budowę odcinka drogi ekspresowej S7, które odbędzie się w czwartek.

- Program budowy dróg krajowych, o co pytają przedsiębiorcy, nie zostanie zawieszony. Taka jest decyzja rządu, taka jest decyzja kierownictwa rządu. Program budowy dróg krajowych jest realizowany, te kontrakty, które są rozpoczęte, ale i te, które są również planowane, są realizowane i te budowy rozpoczynają się w tym roku - powiedział szef resortu infrastruktury.

Sprawa przedłużania uprawnień

Andrzej Adamczyk był pytany podczas konferencji prasowej, czy automatyczne wydłużenie uprawnień do kierowania pojazdami nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach i dlaczego takie zezwolenia nie mogłyby być wydawane online. - Jeżeli chodzi o wydłużenie uprawnień do kierowania pojazdami - nie widzimy tutaj zagrożenia. Staliśmy przed dylematem: albo schłodzić gospodarkę i zatrzymać część ruchu samochodowego, albo umożliwić kierującym pojazdami dalszą pracę - podkreślił.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa w praktyce. Dziś pierwsze wypłaty postojowego

- Trzeba pamiętać, że ten deadline, ten termin, kiedy gasną uprawnienia, nie jest takim terminem szczególnym, że oto dwa dni po wygaśnięciu uprawnień kierowca stwarza niebezpieczeństwo na drodze, jest osobą, która powinna być szczególnie traktowana. Stąd wydłużenie uprawnień nie tylko dla kierujących pojazdami, ale także dla maszynistów, także i dla wszystkich tych, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo w sektorze kolejowym - zaznaczył minister.

Jak zauważył, Polsce "groził paraliż transportowy państwa". - Do tego nie można, nie mogliśmy dopuścić. W momencie, kiedy tylko będzie sprzyjająca okoliczność, oczywiście wracamy do sprawy - zapowiedział.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Piotr Müller: na przełomie kwietnia i maja możliwe stopniowe znoszenie ograniczeń

Adamczyk odniósł się do kwestii rejestracji pojazdów. - To samorządy powiatowe podjęły decyzję o zamknięciu w większości wydziałów komunikacji, co spowodowało, że nie można dokonać prostej czynności, jaką jest rejestracja samochodu, często samochodu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, zakupionego lub leasingowanego - podkreślił.

- Musimy wyciągnąć z tego crash testu wnioski, musimy pracować nad rozwiązaniami, które w przyszłości, gdyby zaszły podobne okoliczności, nie doprowadzą do wielotygodniowego paraliżu operacji związanych z rejestracją pojazdów - zaznaczył minister infrastruktury.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pomoc nadeszła w odpowiednim czasie". Minister rodziny o tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 14:55
- W ramach tarczy antykryzysowej złożonych zostało 340 tys. wniosków, w tym 250 tys. o zwolnienie ze składki ZUS, 56 tys. wniosków zostało złożonych na tzw. postojowe oraz 31 tys. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców - przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie możemy dopuścić, aby za kryzys płacili najsłabsi". Premier dla "La Repubblica"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 06:51
"Potrzebujemy ambitnego budżetu UE, ambitnej polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, które pomogą odbudować gospodarczo Unię. (...) Potrzebujemy śmiałych rozwiązań zwiększających inwestycje i poprawiających sytuację na rynku pracy, które będą dotyczyły wszystkich 27 państw członkowskich" - napisał premier Mateusz Morawiecki na łamach sobotniego wydania rzymskiego dziennika "La Repubblica".
rozwiń zwiń