X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: w razie suszy rolnicy otrzymają pomoc od państwa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 10:50
- Rolnicy nie zostaną bez pomocy - zapowiedział w związku z suszą prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z sadownikami z okolic Grójca w woj. mazowieckim. Zaapelował także o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.
Audio
  • Prezydent podziękował rolnikom za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego (IAR)
  • Andrzej Duda: jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa (IAR)
Andrzej Duda wskazywał konieczność inwestycji w infrastrukturę, która pozwoli w Polsce na zatrzymywanie większej ilości wody z opadów.
Andrzej Duda wskazywał konieczność inwestycji w infrastrukturę, która pozwoli w Polsce na zatrzymywanie większej ilości wody z opadów.Foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda zapewnił rolników i sadowników, że jeśli wystąpi susza, państwo nie pozostawi ich bez wsparcia. Wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, prezydent spotkał się z sadownikami w Dylewie koło Grójca. Prezydent zapewnił, że w przypadku suszy, państwo będzie robić wszystko, aby do każdego nią dotkniętego, dotarła pomoc.

Podkreślał, że sadownicy nie sygnalizują jeszcze problemów z suszą, ale przymrozkami, które mogą osłabić zbiory.

rolnik.jpg
Tarcza antykryzysowa ochroni także rolników

- Chcę zapewnić o jednym, jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa. Tak jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła - mówił Andrzej Duda.

Ponownie zapewnił, że wszyscy rolnicy, którzy jeszcze nie otrzymali odszkodowań za zeszłoroczną suszę, otrzymają te świadczenia. - Ten proces ich wypłaty cały czas jest realizowany i będzie konsekwentnie realizowany, także zapewniam, że te środki na wsparcia, na odszkodowania za zeszłoroczne straty wywołane suszą będą, a także, że w tym roku, jeżeli kogoś rzeczywiście susza dotknie, będzie mógł spodziewać się tego, że nie pozostanie bez wsparcia - zadeklarował prezydent.

"Musimy zmienić podejście"

W kwestii suszy prezydent zaznaczył, że wszystko będzie zależało od majowych opadów. Wśród tematów rozmów z szefem MRiRW i z sadownikami wymienił kwestię przetargów na niewielkie obiekty hydrologiczne. Poinformował, że w najbliższych dniach będą rozstrzygane przetargi na 600 takich obiektów, które będą realizowane w Polsce w ciągu najbliższych miesięcy.

Prezydent poinformował, że łącznie ma powstać 9 dużych zbiorników retencyjnych, 30 mniejszych oraz te najmniejsze w poszczególnych gospodarstwach. - Musimy zmienić podejście i prowadzić tę retencję na poziomie najbardziej podstawowym w zasadzie w każdym gospodarstwie - mówię o gospodarstwie rolnym - powiedział.

1200_susza_EN.jpg
"Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

Apelował o racjonalne gospodarowanie wodą także w gospodarstwach domowych. - Prosimy o to, aby racjonalnie gospodarować zasobami wodnymi, o to, aby wody nie wylewać - powiedział Andrzej Duda.

Podziękowanie rolnikom

Prezydent podziękował także rolnikom za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Podkreślił, że w ciągu ostatnich lat "rolnicy tworzyli ogromną część polskiego PKB".

Prezydent ocenił, że w sytuacji embarga, które na polskie jabłka nałożyła Rosja, sadownicy poradzili sobie, znajdując nowe rynki zbytu.

pg

Czytaj także

"Roszczenia będą zrealizowane". Prezydent zapewnił, że rolnicy dostaną odszkodowania za suszę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 18:00
W oświadczeniu wyemitowanym na koncie Kancelarii Prezydenta na Facebooku Andrzej Duda poinformował, że w czwartek spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a jednym z tematów rozmów była wypłata odszkodowań dla 10 proc. rolników, którzy dotąd nie otrzymali pieniędzy za straty spowodowane suszą w 2019 r. Przypomniał, że zwrócił się w środę o wypłatę tych środków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:00
- Prowadzimy szereg działań, które składają się na wielki program nawadniania Polski. Zostały uruchomione środki na retencję - rzędu 10 mld zł na lata 2020-27 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń