X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister klimatu: w miastach brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 21:14
- Miasta powinny być "odbetonowane" dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody. Chodzi o to, żeby wodę wchłaniała gleba. To jedyny naturalny system, który jest w stanie poradzić sobie z nieregularnością opadów - mówi minister klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z portalem Polskieradio24.pl.
Michał Kurtyka: miasta powinny być odbetonowane dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody
Michał Kurtyka: miasta powinny być "odbetonowane" dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wodyFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Marta Szulborska: Tak ciepła i sucha zima, którą mieliśmy w tym roku, wynika bardziej z ocieplenia klimatu czy położenia geograficznego Polski?

susza_wisła1200.jpg
Szeroki pakiet pomocowy dla rolników. Prezydent i rząd działają w obliczu suszy i pandemii

Minister Klimatu Michał Kurtyka: Obserwujemy zwiększającą się nieregularność opadów, więc jest to fenomen systemowy. Przez kilka ostatnich stuleci mieliśmy systemy irygacyjne i w ogóle cały system zarządzania wodą był bardziej nastawiony na osuszanie niż nawadnianie, bo wtedy wydawało się, że jest to kierunek zdroworozsądkowy z punktu widzenia rolnictwa. Niestety dzisiaj ten system bardzo mocno zawodzi, ponieważ 73 procent wód deszczowych nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Ani nasz system rzeczny, ani system małej retencji na to nie pozwala. I to jest wyzwanie, z którym się mierzymy od samego początku. Kiedy zostałem ministrem klimatu pomimo tego, że kwestia zarządzania zasobami wodnymi jest przede wszystkim w kompetencji ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a także ministrów rolnictwa i środowiska, od razu podjąłem inicjatywę współpracy w tym zakresie, bo problematyka suszy i dostępności do wody jest mocno powiązana ze zmianą klimatu.

Czy grożą nam pożary na ogromną skalę, podobne do tych, które wybuchły w Australii?

Nasze lasy są lepiej przygotowane chociażby w kwestii monitoringu. My raczej możemy służyć radą innym państwom jeżeli chodzi o zabezpieczenie lasów przed pożarami. Służyliśmy doświadczeniem na przykład wtedy, kiedy lasy paliły się w Szwecji. Mogliśmy powiedzieć, w jaki sposób stworzyć system, który uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognisk. Szybka interwencja, szybkie dostrzeżenie źródeł pożaru to klucz do systemu, który mamy właśnie w Polsce.

Czy takiego systemu zabrakło w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie pożar pochłonął niemal 10 procent terenu?

Wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainicjowaliśmy program wsparcia dla Biebrzańskiego Parku Narodowego. Są to środki w wysokości 5 milionów złotych, które mogą być przeznaczone w formie dofinansowań na odbudowę zniszczonego terenu, a także przygotowanie go na okres suszy.

Susza panuje także w miastach. Może jej skutki nie są tak widoczne, bo tereny miejskie są „zabetonowane”. Resort klimatu chce je "odbetonować". Na jakim etapie jest ten proces?

andrzej_duda_susza1200.jpg
Przetarg na remont na Jeziorce. Prezydent: to jedna z 650 inwestycji hydrotechnicznych

Taka inicjatywa została już podjęta. Miasta powinny być "odbetonowane" dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody. Chodzi o to, żeby wodę wchłaniała gleba. To jedyny naturalny system, który jest w stanie poradzić sobie z nieregularnością opadów. Bo kiedy mamy ulewne deszcze, to nawet najlepsze systemy kanalizacyjne nie są w stanie odprowadzić wody i dochodzi do powodzi. Z kolei kiedy mamy suszę, nie jesteśmy w stanie miast nawadniać. Dlatego uruchomiliśmy konsultacje z włodarzami miast w ramach programu "Miasto z klimatem". Część spotkań odbyła się przed epidemią koronawirusa, ale od maja będziemy je kontynuować w wersji wirtualnej. Zadaniem tych warsztatów jest wytypowanie obszarów, gdzie można wybudować parki, oczka wodne, tereny zielone, itp., żeby podnieść jakość życia mieszkańców. W najbliższych tygodniach uruchomimy konkurs dla miast w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury. Wesprzemy finansowo najlepsze projekty, które samorządy nam przedstawią.

Kiedy będziemy mogli żyć właśnie w takich przyjaznych ludziom i środowisku miastach?

To jest proces, który uruchomiliśmy i nad którym pracujemy, natomiast niewątpliwie jest to wyzwanie wieloletnie.

Kiedy rozpocznie się nabór wniosków w ramach uproszczonego programu "Czyste Powietrze"?

Jeszcze przed epidemią koronawirusa ogłosiliśmy szereg zmian w tym programie. Będą przyjazne procedury dla użytkownika, odbiurokratyzowaliśmy ten program, zastąpiliśmy formalne wymogi różnymi oświadczeniami. Wkrótce ogłosimy od kiedy będzie można składać uproszczone wnioski.

Rozmawiała Marta Szulborska

Czytaj także

"Ogromne wyzwanie". Michał Kurtyka o sytuacji klimatycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 18:00
– Ciepła zima, suchy styczeń i brak pokrywy śnieżnej to wyzwania, przez które susza i brak wody są przejawem zmian klimatycznych w naszym kraju. Mamy wyjątkową sytuację – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Pęk o suszy: trzeba przyjąć racjonalny program retencji i nawadniania

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:22
- Musimy wrócić do korzeni i przyjąć racjonalny, narodowy program retencji, nawadniania i odbudowy tego, co w tej kwestii zostało zniszczone przez poprzednie ekipy rządzące. To może spowodować złagodzenie obecnej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: 10 mld zł na program rozwoju retencji to konkretne działania

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:27
Program rozwoju retencji to 10 mld, które w okresie 7 lat chcemy wydać na poważne, bardzo konkretne działania, które podniosą do 15 proc. retencjonowanie wody w Polsce - powiedział w Jazgarzewie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
rozwiń zwiń