X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szeroki pakiet pomocowy dla rolników. Prezydent i rząd działają w obliczu suszy i pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:10
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek KRUS, a także ulgi podatkowe w CIT i PIT czy zasiłek dla rolników oraz domowników na okres kwarantanny - to niektóre z elementów tarczy dla rolników. Rząd wprowadza kolejne instrumenty, które pomogą sektorowi rolnemu w obliczu suszy. Pomoc ze strony państwa gwarantuje również prezydent.
Andrzej Duda i Jan Krzysztof Ardanowski
Andrzej Duda i Jan Krzysztof Ardanowski Foto: Kancelaria Prezydenta/Twitter
 • Tarcza antykryzysowa dla rolników i sektora rolno-spożywczego przewiduje m.in. zwolnienie z obowiązku opłacania składek KRUS, a także ulgi podatkowe w CIT i PIT
 • Obejmuje również zasiłek dla rolników oraz domowników na okres kwarantanny i zmiany w zakresie PROW 2014-2020
 • ARiMR przedłużył terminy wniosków o dofinansowanie instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych 
 • Prezydent Andrzej Duda zwraca uwagę na potrzebę i konieczność prowadzania "mądrej gospodarki wodnej"
 • Minister Ardanowski wskazuje, że susza jest wyraźna. - W przypadku niższych zbiorów będzie zmniejszany eksport - poinformował
rolnik.jpg
Tarcza antykryzysowa ochroni także rolników

Jak poinformowało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tarcza antykryzysowa ochroni także rolników. Wsparcie państwa dla nich to m.in.:

 • Zasiłek opiekuńczy na dzieci
 • Zwolnienie z obowiązku opłacania składek emerytalno-rentowych dla osób objętych ubezpieczeniem w KRUS
 • Zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń wydanych między innymi na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników
 • Rozwiązania dotyczące wyłącznie rolników oraz ich domowników
 • Możliwość odroczenia i rozłożenia na raty składek na ZUS
 • Dofinansowanie zatrudnienia

pole rolnictwo traktor 1200 Glowimages.jpg
Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy

Więcej czasu na składanie wniosków

Nabór wniosków o dofinansowanie instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych przedłużony został do 20 lipca br.


Z powodu utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, ARiMR wydłużyła także terminy naborów wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią.


Agencja przypomina, że wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw można składać do 29 maja.


duda 1200 pap.jpg
Prezydent: przeżywamy okres suszy. Trzeba racjonalnie gospodarować wodą

Prezydent: będzie pomoc ze strony polskiego państwa

Prezydent RP Andrzej Duda i minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkali się we wtorek z przedstawicielami sadowników w Dylewie k. Grójca. Prezydent zapewnił, że rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku ubiegłorocznej suszy otrzymują pomoc i wszystkie zobowiązania zostaną wypełnione.

Prezydent zapewnił, że "jeżeli będzie susza, to będzie także pomoc ze strony polskiego państwa". - Tak jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła - podkreślił prezydent Duda. 

- O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów - powiedział z kolei dzisiaj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem w warunkach polskiego rolnictwa, susza w rzekach, nie przekłada się w prosty sposób na ilość wody w glebie.

Minister wskazywał, że jeżeli chodzi o suszę 2020 r., czyli obecną, nie możemy praktycznie jeszcze nic o niej powiedzieć. - Owszem, przesłanki są, była bezśnieżna zima, mało deszczu, co prawda meteorolodzy coś tam zapowiadają, nie wiadomo - powiedział minister Ardanowski w TVP Info.

Jego zdaniem w warunkach polskiego rolnictwa, susza np. w rzekach, nie przekłada się w prosty sposób na ilość wody w glebie.


rolnik1200.jpg
Wsparcie dla rolniczego handlu detalicznego. ARiMR zaczyna nabór wniosków

Wsparcie dla rolniczego handlu detalicznego

Rolnicy, którzy wytwarzają produkty spożywcze w gospodarstwie i sprzedają je bezpośrednio konsumentom mogą liczyć na finansowe wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W najbliższy czwartek startuje poddziałanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pt. "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój".

O pomoc finansową mogą się starać rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy już prowadzą, bądź zamierzają prowadzić działalność przetwórczą i sprzedaż swoich produktów przypomina Tomasz Kuśnierek p.o. zastępcy prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Lista produktów przetwarzanych i jednocześnie zbywanych (wymóg łączny) obejmuje m.in. przetwory z owoców i warzyw, np. soki, dżemy, kiszonki, marynaty i koncentraty. A także przetwory zbożowe: mąki, kasze, płatki, oleje, oraz wędliny i produkty mleczne: śmietanę, jogurty i sery.

Pomoc jest przyznawana w postaci refundacji do 50 proc.kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na zakup maszyn i urządzeń oraz wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Pieniądze mogą być też przeznaczone na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej. Dofinansowanie nie obejmuje zakupu środków transportu oraz używanych maszyn i urządzeń.

kstar

Czytaj także

Ardanowski: widać, jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:27
- Dla mnie istotne jest to, żeby był duży budżet rolny, widać jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa. Rolnictwo jest po prostu potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Roszczenia będą zrealizowane". Prezydent zapewnił, że rolnicy dostaną odszkodowania za suszę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 18:00
W oświadczeniu wyemitowanym na koncie Kancelarii Prezydenta na Facebooku Andrzej Duda poinformował, że w czwartek spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a jednym z tematów rozmów była wypłata odszkodowań dla 10 proc. rolników, którzy dotąd nie otrzymali pieniędzy za straty spowodowane suszą w 2019 r. Przypomniał, że zwrócił się w środę o wypłatę tych środków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:00
- Prowadzimy szereg działań, które składają się na wielki program nawadniania Polski. Zostały uruchomione środki na retencję - rzędu 10 mld zł na lata 2020-27 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: z powodu suszy nie zabraknie w Polsce żywności, ale sytuacja jest poważna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 08:34
- Mamy ogromną ilość żywności, którą eksportujemy - mniej więcej połowa polskiej żywności jest eksportowana [...]. Jeżeliby się okazało, że tej żywności byłoby mniej z powodu suszy, to będzie zmniejszany eksport. Żywności na pewno nie zabraknie, ale sytuacja jest rzeczywiście poważna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń