X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: przeżywamy okres suszy. Trzeba racjonalnie gospodarować wodą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 11:00
- Poziom opadów, jaki notujemy w tym roku, powoduje, że przeżywamy okres suszy - powiedział na konferencji prasowej Andrzej Duda. - Sytuacja może stać się niebezpieczna - dodał prezydent.
Audio
  • Andrzej Duda apeluje o rozsądne gospodarowanie wodą (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda podczas transmitowanego przez Telewizję Polską briefingu prasowego
Prezydent RP Andrzej Duda podczas transmitowanego przez Telewizję Polską briefingu prasowegoFoto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent odbył zdalne spotkanie z ministrami: rolnictwa, klimatu, środowiska i gospodarki morskiej. Tematem rozmów była panująca w Polsce susza.

Andrzej Duda wskazał na konferencji prasowej, że sytuacja będzie zależeć w najbliższym czasie od wysokości opadów w maju. Prezydent poinformował, że obecnie poziom wilgotności ściółki leśnej wynosi 20 proc., a gdy spadnie poniżej 10 proc., wówczas będzie trzeba wprowadzić zakaz wstępu do lasów.

Czytaj więcej
shutterstock_729890173 wisła susza rzeka polska 1200.jpg
Minister klimatu o walce z suszą: priorytetem są zbiorniki retencyjne

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. Paweł Rowiński: jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy odkręcamy kran, woda się pojawia…

- Jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, sytuacja może stać się niebezpieczna - mówił.

- Prosimy o racjonalną gospodarkę, o to, by racjonalnie gospodarować wodą, o to, by również i racjonalnie gospodarować tą wodą, którą chociażby podlewamy ogródki - apelował Andrzej Duda.

Podkreślił, że należy przywiązywać wagę do tej sytuacji, ponieważ wody w Polsce nie jest za wiele. Dodał, że rozpoczął się program poszukiwań hydrologicznych opiewający na 300 mln zł, a z funduszu mogą korzystać poszczególne gminy.

Odszkodowania za zeszłoroczne straty

Andrzej Duda na konferencji prasowej wskazał również, że otrzymał informacje od ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, iż jeszcze około 10 proc. rolników nie otrzymało przyznanych odszkodowań za straty, jakie ponieśli wskutek suszy w zeszłym roku.

Prezydent powiedział, że szef resortu rolnictwa zapewnił go o technicznych możliwościach wypłacenia tych środków "praktycznie natychmiast".

- Chcę bardzo zdecydowanie zaapelować do pana premiera i do Rady Ministrów, aby te pieniądze się po prostu znalazły, dlatego że załatwienie spraw zeszłorocznych wobec rozpoczynającego się teraz de facto nowego sezonu rolnego jest sprawą absolutnie podstawową - powiedział prezydent.

"Państwo pamięta o rolnikach"

Jak mówił, dodatkowe środki są potrzebne gospodarstwom rolniczym. - Te wypłaty mają absolutnie fundamentalne znaczenie. Wiem, że dzisiaj walczymy z koronawirusem (...) wiem, że z tym są związane olbrzymie koszty, to są setki miliardów złotych, ale nie widzę takiej możliwości, żeby wśród tych setek miliardów złotych nie znalazła się kwota, która pomoże zrealizować te roszczenia z zeszłego roku - podkreślił prezydent.

Czytaj więcej
susza.jpg
Ekonomista: susza może być barierą przy odmrażaniu gospodarki

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Susza uderza w setki tysięcy rolników". Apel abp. Gądeckiego o modlitwę o deszcz

Zapewnił także polskich rolników, że "polskie państwo o nich pamięta". - Pamiętaliśmy o nich podczas opracowywania tarczy antykryzysowej - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyraził też nadzieję, że "mimo kryzysu związanego z koronawirusem, to będzie dla polskich rolników dobry rok".

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Paweł Rowiński: jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy odkręcamy kran, woda się pojawia…

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 19:31
- W Polsce nigdy wcześniej nie było głębokiej dyskusji na temat zasobów wodnych. Jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy odkręcamy kran, to woda się pojawia. Wydaje mi się, że sygnał o tym, że zasoby wodne Polski są niskie, zaistniał w przestrzeni publicznej rok, dwa lata temu - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Rowiński, hydrolog i hydrodynamik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Susza uderza w setki tysięcy rolników". Apel abp. Gądeckiego o modlitwę o deszcz

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 07:48
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do wiernych i ludzi dobrej woli o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. "Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitw, ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby" - napisał w apelu przewodniczący Episkopatu.
rozwiń zwiń