X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Rusza budowa Baltic Pipe. Wiceminister rozwoju: to przełom

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 17:15
- Starania w tej sprawie były czynione od 2016 roku, zaraz po tym jak Zjednoczona Prawica przejęła władzę w Polsce. Oczywistym było, że musimy zmierzać w kierunku dywersyfikcji. Dziś mamy namacalny efekt tego, co robiliśmy w zakresie infrastruktury gazowej - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego.
Audio
  • Wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Waldemar Buda o Baltic Pipe (Rozmowa PR24)
Waldemar Buda
Waldemar BudaFoto: PR24

Pod koniec 2022 roku gaz z szelfu norweskiego ma popłynąć do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe. Jak poinformował prezydent Andrzej Duda, 30 kwietnia Gaz-System podpisał kontrakt wykonawczy z włoską firmą Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, łączącego Polskę z Norwegią i Danią. 

"Projekt polityczno-gospodarczy"

Wiceminister Waldemar Buda nazwał tę informację przełomową. - Firma wykonawcza przystępuje do prac po polskiej stronie. Celem jest przesył gazu z Norwegii przez Danię do Polski. To duży projekt polityczno-gospodarczy - mówił gość Polskiego Radia 24.

saipem 1200 free
Ekspert: ten gazociąg to geostrategiczna rewolucja dla Polski i Trójmorza. Możliwy jest Baltic Pipe 2

Umowa na wykonanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską, a Danią opiewa na 280 mln euro.  Kontrakt, podpisany przez Gaz-System z Saipem Limited - brytyjską spółką Saipemu - obejmuje ułożenie ok. 275 km gazociągu na głębokości od 4 do 57 metrów, przewiercenie się pod brzegiem polskim i duńskim, oraz całość robót budowlanych w miejscach lądowania gazociągu w Polsce i Danii. 

Dodatkowo umowa przewiduje transport rur na miejsce ich ułożenia, połączenie ich w gazociąg i opuszczenie na dno, ustabilizowanie i zabezpieczenie podmorskich instalacji, połączenia z lądową infrastrukturą gazową w Polsce i w Danii.  - Za 2,5 roku będziemy mieli gaz z Norwegii. W tym samy czasie kończy się nam umowa z Gazpromem i nasza pozycja negocjacyjna w sprawi kolejnych dostaw gazu będzie niewspółmiernie lepsza. Będziemy mogli sobie pozwolić na negocjowanie i ograniczenie czasu kontraktu - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

"Przystępujemy do budowy"

Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace, za które będzie odpowiadać Saipem Limited rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. Będą obejmowały m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach lądowania gazociągu w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową mikrotuneli. W drugim półroczu spodziewany jest także początek aktywności na morzu, czyli rozpoczęcie przed-montażowych badań trasy rurociągu. Statki przygotowujące podłoże pod układanie gazociągu pojawią się na Morzu Bałtyckim w pierwszym półroczu przyszłego roku. Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 r. Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 r. 

- Można powiedzieć, że jesteśmy na etapie wykonawczym. Decyzje są za nami, przystępujemy do budowy - podkreślił Waldemar Buda. Dodał, że Baltic Pipe może też być kanałem przesyłowym dalej na południe. - W drugim kroku będziemy rozwijali infrastrukturę krajową, by móc dostarczać gaz również na Ukrainę - dodał.  

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: Waldemar Buda
Data emisji: 04.05.2020
Godzina emisji: 16.35

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Naimski: za rok zaczniemy podmorski etap budowy Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 22:42
- Budowa podmorska Baltic Pipe zacznie się w maju albo czerwcu 2020 roku. W harmonogramie inwestycji przewidziane są na to dwa lata - podkreślił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń