Grupa V4 skuteczna w walce z koronawirusem. Wiemy dlaczego
Kraje Grupy Wyszehradzkiej dużo skuteczniej reagowały na sytuację w służbie zdrowia i kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa niż państwa Europy Zachodniej – ocenił węgierski Instytut XXI Wieku w najnowszej analizie.
2020-05-13, 10:37
"Grupa Wyszehradzka dzięki stałej współpracy oraz podjętym w porę zdecydowanym posunięciom rządów dużo skuteczniej potrafiła reagować na spowodowany koronawirusem kryzys służby zdrowia niż kraje Europy Zachodniej" – podkreślił Instytut zbliżony do rządu węgierskiego. Ocenił też, że rządowe pakiety ratunkowe państw V4 stanowią znaczną pomoc dla tych społeczeństw.
Niższy wskaźnik zakażeń
Powiązany Artykuł
"Zawsze gotowe nieść pomoc". Premier złożył życzenia pielęgniarkom i położnymko
Instytut zaznaczył, że wśród krajów V4 najwięcej zakażeń na 100 tys. mieszkańców zanotowano w Czechach (80,3), najmniej zaś na Węgrzech (29,1). W Polsce wskaźnik ten wyniósł 40. Analiza opiera się na danych z 8 maja.
Śmiertelność wśród chorych na COVID-19 najwyższa była na Węgrzech (3,9 zgonów na 100 tys. mieszkańców), najniższa zaś na Słowacji (mniej niż 1 osoba). W Polsce na 100 tys. mieszkańców zanotowano 2 zgony.
Według Instytutu nawet śmiertelność na Węgrzech jest znacznie niższa niż w krajach Europy Zachodniej. Jako przykład podano Niemcy, gdzie wynosi 8,9, oraz Francję, gdzie sięga 38,8.
REKLAMA
Szybkie działania
W analizie podkreślono, że w Czechach pierwsze posunięcia ochronne wprowadzono niemal natychmiast po stwierdzeniu pierwszego zakażenia 1 marca – m.in. zamknięto granice i szkoły. Dzięki tym szybkim działaniom już pod koniec kwietnia zaczęto znosić w kraju ograniczenia.
Także w Polsce – podkreśla Instytut – wśród pierwszych posunięć po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego 13 marca było zamknięcie granic i szkół. Już 20 kwietnia otwarto parki, a potem wprowadzono kolejne złagodzenia restrykcji. Szybkie działania podjęły też Węgry i Słowacja – stwierdza Instytut.
Pakiety pomocy gospodarczej
Powiązany Artykuł
Szczepionka na COVID-19 na pewno nie pojawi się w tym roku
W analizie zwrócono też uwagę na pakiety pomocy gospodarczej w krajach V4 – w Czechach odpowiada on wartości 19 proc. PKB, w Polsce 10 proc. PKB, na Węgrzech około 20 proc. PKB, a Słowacja wyasygnowała na gospodarczy pakiet ratunkowy 1,5 mld euro.
"Możemy stwierdzić, że członkowie Grupy Wyszehradzkiej znakomicie sobie radzą w walce z koronawirusem, czego dowodzi niska liczba zakażeń w tych krajach. Dzięki podjętym działaniom politycznym wspomniane państwa z powodzeniem utrzymały epidemię w ryzach, przez co znacznie zmniejszyły szkody spowodowane przez wirusa" – czytamy.
REKLAMA
Przyjęte przez te kraje gospodarcze pakiety ratunkowe przyczynią się walnie w następnych tygodniach do postawienia na nogi ich gospodarek – podkreślił Instytut.
"W ostatnich miesiącach relacje między tymi krajami charakteryzowały ciągłe uzgodnienia i współpraca.(…) Skuteczności tej współpracy dowodzi m.in. to, że niedawno kraje V4 wspólnie wyasygnowały sumę 3 mln euro na opracowanie szczepionki przeciw koronawirusowi" – zaznaczył też Instytut.
pg
REKLAMA