X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Szedł drogą Jezusa Chrystusa". Tadeusz Płużański o rotmistrzu Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 12:19
- Na warstwę historyczną nakłada się też wyjątkowa duchowość Witolda Pileckiego, który przez całe życie szedł drogą Jezusa Chrystusa i naśladował go - mówi w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Tadeusz Płużański. 
Audio
  • Tadeusz Płużański o beatyfikacji rotmistrza Witolda Pileckiego (PRL - historia prawdziwa)
Rotmistrz Witold Pilecki
Rotmistrz Witold PileckiFoto: PAP/Universal Art Archive / Alamy Stock Photo

13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki, bohater, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku. Rodzina miała się nigdy nie dowiedzieć, gdzie Pilecki został pochowany. Nie wydano im ciała. Nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska. Dopiero po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, wyrok anulowano. Żona Pileckiego doczekała jego rehabilitacji.


pliecki_663.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki – 119. rocznica urodzin

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Witolda Pileckiego uformowała książka średniowiecznego zakonnika Tomasz z Kempis "O naśladowaniu Chrystusa". - Zawdzięcza to wychowaniu, głęboka polska religijność była uzupełniona o tradycję insurekcyjną. Zobowiązanie by iść drogą Jezus Chrystusa Witold Pilecki przekazał dalej, polecił swojej żonie Marii, by zawsze do poduszki czytała tę książkę ich dzieciom - powiedział Tadeusz Płużański.

Historyk podkreślił, że Witold Pilecki zasłużył na naszą pamięć również pod tym względem. - Mój ojciec był bliskim znajomym Pileckiego, przekazał mi historię swojego dowódcy. Mówił, że rotmistrz często operował w innych miejscach, był jakby trochę nieobecny. Było widać jego głęboką duchowość i kontakt z Bogiem. W życiu starał się te idee wprowadzać, podstawową było łączenie ludzi wokół wspólnej idei. Dla Witolda Pileckiego zawsze była to wolna i niepodległą Polska, ale oczywiście walczył o Polskę katolicką. Nie wyobrażał sobie innej ojczyzny - tłumaczył Tadeusz Płużański

Więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

23 maja w Pobernardyńskim kościele Znalezienia Krzyża Świętego w Grodnie Mszę świętą w intencji beatyfikacji rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera walk z niemieckim nazizmem i komunizmem radzieckim, odprawi proboszcz świątyni, ksiądz prałat Antoni Chańko.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: Tadeusz Płużański
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 11.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duchowość rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 06:05
Witold Pilecki jest znany przede wszystkim z tego, że dobrowolnie trafił do obozu zagłady Auschwitz. Mało znany, jednak nie bez wpływu na jego patriotyczną postawę, jest aspekt duchowości bohaterskiego rotmistrza, o czym można dowiedzieć się z rozmowy z doktor Anną Mandrelą.
rozwiń zwiń