"Co ja robię w cudzym śnie". Nieznane pisma Stachury
W październiku ukażą się niepublikowane dotąd dzienniki Edwarda Stachury. Zostaną wydane przez wydawnictwo "Iskry".
2010-07-23, 10:24
Fragmenty pierwszego tomu dzienników publikuje dziś (23 lipca) dodatek "Kultura" magazynu "Dziennika Gazety Prawnej".
Jak przypomina dziennik, do księgarni jesienią trafią także diariusze dwóch wybitnych pisarzy: Sławomira Mrożka i Mirona Białoszewskiego. W zapiskach Mrożka pojawią się najważniejsze postaci kultury lat 60' - Gombrowicz, Czapski, Herling-Grudziński, Lem, Giedroyc, Miłosz.
Rocznica śmierci Stachury
Jutro (24 lipca) przypada 31. rocznica śmierci Stachury, poety, prozaika, twórcy i wykonawcy piosenek, który już za życia stał się legendą. Dla młodych ludzi był postacią kultową, nazywano go świętym Franciszkiem w dżinsach, bardem i wiecznym wędrowcem. Poeta zmarł śmiercią samobójczą 24 lipca 1979 roku.
Debiutował w 1956 roku w studenckim "Helikonie". Pierwsza książka Stachury, tom opowiadań "Jeden dzień", ukazała się w 1962 roku. W 1966 za tom opowiadań "Falując na wietrze" otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Krytycy uznali go za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia młodych pisarzy.
Stachura - twórca "poezji czynnej" nie tylko recytował i śpiewał swoje teksty, ale często tworzył "w drodze", aktualizował i uzupełniał.
W 1969 roku Stachura wyjechał na stypendium rządu meksykańskiego. Studiował historię kultury tego kraju i współczesną poezję. Zajmował się przekładami i popularyzował polską literaturę.
W 1972 roku rozpadło się jego małżeństwo z pisarką Zytą Anną Bartkowską i zmarł ojciec poety. W końcu lat 70. poeta leczył się z powodu depresji. 24 lipca 1979 roku popełnił samobójstwo. W jego dzienniku znalazł się zapis: "Żyć, nie będąc żywym ni umarłym, czy umrzeć i...kto to wie ?".
agkm, IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"
REKLAMA