X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Studio S-13. "Ta formuła to wzorzec sportowego radia" - 50 lat temu wystartował "teatr wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 08:20
W tym roku słynne wśród piłkarskich kibiców Studio S-13 obchodzi swoje 50. urodziny. Kultowa audycja od pierwszej emisji - 6 września 1970 - roku rozbudza emocje fanów futbolu, ale nie tylko tych. 
Studio S-13 w Polskim Radiu od 1970 roku  na grafice Bogdan Tuszyński, pomysłodawca audycji (z lewej) i Andrzej Janisz, od wielu lat prowadzący Studio  S-13
"Studio S-13" w Polskim Radiu od 1970 roku na grafice Bogdan Tuszyński, pomysłodawca audycji (z lewej) i Andrzej Janisz, od wielu lat prowadzący "Studio S-13"Foto: PR

- Dla mnie to kwintesencja radia. Być wszędzie, być szybko, informować pierwszy. Trzeba mieć taki nerw emocji, trzeba temu kibicowi troszeczkę coś podmalować. To nie jest konfabulacja, to jest pewnego rodzaju wyostrzenie konturów. Myślę, że dzięki temu radio jest tak fascynujące, jeśli chodzi o wyobraźnię - opowiadał Andrzej Janisz o Studiu S-13.

Jego pomysłodawcą był Bogdan Tuszyński, który podczas urlopu w Jugosławii usłyszał we włoskim radiu audycję "Domenica Sport". Znalazły się w niej relacje z kilku meczów włoskiej Serie A. Tuszyński zdecydował się przenieść to na polski grunt.

Posłuchaj
08:03 O studiu s 13.mp3 Sprawozdawcy Studia S-13 opowiadają o legendarnej audycji Polskiego Radia (Jedynka)

 

Nazwa tej legendarnej już audycji pochodzi od numeru studia radiowego w Warszawie, a pierwsze S-13 miało miejsce 6 września 1970 roku. Była to transmisja jedynie z dwóch stadionów, jednak stopniowo nabierała kształtu, którym zdołała przekonać do siebie ogromne grono słuchaczy.

Już 16 września tego samego roku Studio S-13 obejmowało cztery mecze, których gospodarzami były: Legia Warszawa, Górnik Zabrze, ŁKS Łódź i Ruch Chorzów.

Studio S-13 poświęcone było przede wszystkim rozgrywkom piłkarskim, jednak audycja gościła też na innych arenach, na których rozgrywane były emocjonujące zawody - lekkoatletyczne, żużlowe czy siatkarskie.

- Studio zmieniło obsługę igrzysk olimpijskich, to była mała rewolucja. Już w Monachium w 1972 roku pojawiły się błyskawiczne "flesze" z obiektów, gdzie walczyli biało-czerwoni. Formuła S-13 to wzorzec sportowego radia - mówił Cezary Gurjew, wieloletni sprawozdawca i prowadzący audycji.


Posłuchaj
06:25 Janusz Zaorski do KS (online-audio-converter.com).mp3 Cezary Gurjew rozmawia z Januszem Zaorskim o Studiu S-13 (Jedynka)

 

- Kiedyś tak dogadywałem chyba Krzyśkowi Miklasowi, "teraz idź tu, teraz idź tam", w końcu zdaje się, że lekko go zdenerwowałem, bo powiedział "jak jesteś taki mądry, to przyjdź tu, siadaj sam i to rób". Oczywiście tak od razu to nie poszło, ale przyszedł czas, że usiadłem i musiałem sam być taki mądry - mówił Andrzej Janisz.

Jednym ze sprawozdawców Studia S-13 jest Marek Solecki, który wspominał niecodzienne zdarzenia z Chorzowa.

- Z powodu jakiegoś wypadku utknąłem w korku i dotarłem na stadion z kilkuminutowym opóźnieniem. Na tyle szybko, by zdążyć na pierwsze połączenie z S-13, ale o minutę za późno, by zobaczyć jedyną bramkę tego spotkania. Gdyby jednak ostatnią część mojej trasy rejestrowała kamera z policyjnego helikoptera, to nagranie byłoby na pewno o wiele ciekawsze niż zapis samego meczu - powiedział. 

Muzycznym motywem przewodnim jest utwór zespołu A Flock of Seagulls "I Ran".

Źródło: YouTube/aFlockOfSeagulls

- Tak jak w odniesieniu do Teatru Polskiego Radia jest określenie "teatru wyobraźni", tak podobnie można potraktować Studio S-13. Każdy wtedy widzi trochę inaczej, ale pamiętamy sylwetki i "kiwki" naszych bohaterów, to wszystko sobie wyobrażamy, nawet kiedy nie powie tego sprawozdawca. Czasami bywa tak, że potem to, co zobaczyłeś w telewizji, wyglądało zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażałeś. Całe nasze życie to poruszanie się naprzód poprzez porównania - mówił reżyser słynnego "Piłkarskiego Pokera" Janusz Zaorski. 


Czytaj także:

/PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Ekstraklasa: mecz Legia Warszawa - Cracovia w Studio S-13 w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 18:29
W radiowej Jedynce, w świętującym w tym roku 50-lecie piłkarskim Studiu S-13, można było słuchać transmisji z meczu Legia Warszawa - Cracovia w ramach 35. kolejki Ekstraklasy. Gospodarzem audycji był Rafał Bała. Mecz skomentowali Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstraklasa: trwa walka o wicemistrzostwo. Studio S-13 w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 21:48
W radiowej Jedynce, w świętującym w tym roku 50-lecie piłkarskim Studiu S-13, można było słuchać transmisji z meczów Ekstraklasy w ramach 36. kolejki. Gospodarzem audycji był Andrzej Janisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstraklasa: ostatnie rozstrzygnięcia sezonu w Studio S-13 w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 19:46
W radiowej Jedynce, w świętującym w tym roku 50-lecie piłkarskim Studiu S-13, można było słuchać transmisji z meczów ostatniej, 37. kolejki Ekstraklasy. Gospodarzem audycji był Andrzej Janisz.
rozwiń zwiń