Ruszą rozmowy o kontroli broni nuklearnej. Do stołu zaproszono Pekin

USA i Rosja uzgodniły rozpoczęcie w czerwcu rozmów o kontroli strategicznych zbrojeń nuklearnych i zaprosiły Chiny do wzięcia w nich udziału - poinformował na Twitterze specjalny przedstawiciel prezydenta USA Donalda Trumpa ds. kontroli zbrojęn Marshall Billingslea. Według anonimowego źródła w administracji USA, na które powołuje się Associated Press, rozmowy mają rozpocząć się 22 czerwca.

2020-06-09, 00:49

Ruszą rozmowy o kontroli broni nuklearnej. Do stołu zaproszono Pekin
Prof. P. Grochmalski o rosyjskim systemie rakietowym S-400 na Białorusi ("Gość PR24"). Foto: 3D generator/ Shutterstock

"Dzisiaj uzgodniliśmy z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Rjabkowem czas i miejsce negocjacji na temat broni nuklearnej w czerwcu. Chiny są również zaproszone. Czy Chiny pojawią się (przy stole rokowań) i czy będą negocjować w dobrej wierze ?"- napisał Billingslea.

Powiązany Artykuł

shutterstock_42426751 (1).jpg
Trwa wojna Chin i USA o prawdę o pandemii. Tymczasem Chiny wciąż się zbroją, np. w broń hipersoniczną

Pekin zachowuje dystans

Jedyny obowiązujący jeszcze między USA i Rosją układ rozbrojeniowy - Nowy Układ o Redukcji Zbrojeń Strategicznych (START) wygasa w lutym przyszłego roku. Rosja zaproponowała jego przedłużenie, ale Trump chce aby był to układ trójstronny z udziałem Chin.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Awantura wokół broni nuklearnej. Polska między amerykańskim młotem a niemieckim kowadłem?

Jednak Pekin, który rozbudowuje swój arsenał nuklearny, ale nie dysponuje jeszcze takim potencjałem jak Rosja i USA, nie wykazuje zbytniego zainteresowania negocjacjami na ten temat. Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył w styczniu br., że Pekin "nie zamierza" brać udziału w trójstronnych rokowaniach.

REKLAMA

Mapa państw posiadających w arsenale broń atomową (PAP) Mapa państw posiadających w arsenale broń atomową (PAP)

Powiązany Artykuł

Donald Trump free sh 1200.jpg
Donald Trump przekłada szczyt G7 i zaprasza Rosję. Podał nowy termin

Nowa strategia rosyjska

Strona rosyjska i wielu ekspertów ds. kontroli zbrojeń uważają, że Chiny, jako wzrastająca potęga nuklearna, powinny być stroną nowego układu. Przeważa jednak pogląd, że obecny układ powinien zostać przedłużony ponieważ pozostało już zbyt mało czasu aby wynegocjować nowy, zwłaszcza obejmujący - po raz pierwszy - Chiny.

Układ START ogranicza liczbę amerykańskich i rosyjskich głowic bojowych i środków ich przenoszenia. Gdyby wygasł bez przedłużenia znaczyłoby to, że po raz pierwszy od 50 lat oba mocarstwa mogłyby bez żadnej kontroli rozbudowywać swój arsenał nuklearny.

>>> [NASZ WYWIAD] "Niektóre nowe bronie Putina groźne dla samych Rosjan". Testy przechodzi broń hipersoniczna

REKLAMA

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził niedawno nową strategię odstraszania nuklearnego, która nie wyklucza użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na atak konwencjonalny na ważne rosyjskie obiekty. 


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej