X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes PTE: z powodu pandemii obniżka stóp będzie miała niewielki wpływ na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:27
Obniżka stóp procentowych z punktu widzenia gospodarki nie da wielu prorozwojowych impulsów, bo dziś to nie stopy procentowe decydują przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach lub zaciąganiu kredytów – mówiła w audycji Polskiego Radia 24 "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE).  
Audio
  • Elżbieta Mączyńska i Marek Zuber gośćmi "Rządów Pieniądza" w PR24
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Thanwa photo

Eksperci analizowali dane o spadającej inflacji, wysokich cenach w ośrodkach turystycznych oraz działaniach Rada Polityki Pieniężnej (RPP), która obniżyła stopy procentowe dla pobudzenia polskiej gospodarki.

 - To rozwiązanie jest dobre dla posiadających czy zaciągających kredyty, bo skorzystają na niższym oprocentowaniu. Ale pieniądz coraz bardziej traci swoją rolę jak środek do pobudzania gospodarki. Tak jak inflacja, tak i polityka pieniądza ze względu na rosnącą niepewność mają "wybite zęby" – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

- Nie jestem fanem ostatniej obniżki stóp procentowych. W obecnej sytuacji ma to więcej minusów niż plusów. Sektor bankowy to też część gospodarki i nie możemy go uważać za odrębny byt – dodał Marek Zuber.

Usługi coraz droższe z powodu pandemii 

Goście "Rządów Pieniądza" analizowali również najnowsze dane GUS dotyczące cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2020 r. Wynika z nich, że w porównaniu z majem 2019 r. nastąpił wzrost o 2,9 proc., z czego wzrost cen usług o 7,1 proc., a towarów o 1,4 proc. W stosunku do kwietnia 2020 roku,  ceny towarów i usług w maju tego roku obniżyły się o 0,2 proc.

- Jeszcze w lutym inflacja wynosiła 4,7 proc. i była wyraźnie powyżej granicy widełek, które chciałaby mieć RPP. Już mówiliśmy wcześniej, że będziemy obserwować wzrost cen usług, zwłaszcza tych, które będą musiały być dostosowane do nowej rzeczywistości – mówił Marek Zuber.

PFR1200.jpg
Tarcza 4.0 bez tajemnic. Wyjaśniamy jej założenia

Wyjaśniał, że nie chodzi już tylko o zakup przyłbicy czy maseczki, ale także o czas, jaki musi wykonujący usługę spędzić na dezynfekcji po każdym kliencie i przygotowaniach przed przyjęciem kolejnego. To też kosztuje, a do tego można przyjąć mniejszą niż zwykle liczbę klientów. Dotyczy to chociażby stomatologów, fryzjerów itd.

Ceny żywności uległy stabilizacji  

- Mamy natomiast wyhamowanie cen żywności. Po części wiąże się to rozpoczęciem sezonu na owoce i warzywa, ale ciekawy jest np. spadek cen mięsa, szczególnie drobiu. Dzieje się tak dlatego, że mieliśmy zamknięte granice, a jesteśmy dużym eksporterem mięsa drobiowego. Producenci nie mieli co z nim zrobić i ceny u nich spadły nawet o kilkadziesiąt procent. To jest oczywiście chwilowe, podobnie jak przez moment było z ropą naftową – wyjaśniał Marek Zuber.

Turystyka przesadza z cenami 

Eksperci zauważyli też nadmierne wzrosty cen usług turystycznych. Choć potrzebę odrobienia strat z poprzednich miesięcy uznali za oczywistą, to jednak tak znaczne podwyżki, jakie można obserwować np. nad polskim morzem, ich zdaniem mogą ograniczać popyt. A to nie przyniesie spodziewanego przez branżę efektu finansowego "odbicia".


bezrobocie 1200.jpg
Ile osób straciło pracę z powodu pandemii? GUS podał dane

- Występują przejawy prób ze strony różnych usługodawców nadrobienia czasu braku aktywności biznesowej. Niektóre ceny są szokująco wysokie, więc odczucia inflacyjne Polaków są inne niż fatyczna dynamika wzrostu cen (…). W gospodarce rozstrzygający jest popyt. I żaden bon turystyczny nie pomoże, jeżeli ryba nad morzem będzie kosztowała 100 zł. To będzie ludzi odstraszało – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Jej zdaniem warto spojrzeć na to, jaka jest dynamika wspierania gospodarki przez naszych sąsiadów, np. Niemców.

Podkreśliła, że ostatecznie kryzys spowoduje, że będziemy zmagać się z głęboką deflacją i problemem nawet ujemnych stóp procentowych.

 

Program prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jego wysłuchania.

PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/sw 


Czytaj także

Paweł Borys: pieniądze z tarczy PFR pomogą uratować 3,5 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 10:00
Pierwsze pieniądze z Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm powinny trafić do przedsiębiorstw jeszcze w czerwcu - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Tarcza Finansowa PFR jest częścią rządowej tarczy antykryzysowej, której wartość to 100 mld zł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Tarczy Finansowej PFR korzystają głównie duże firmy prywatne. Taka jest struktura polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 12:00
Szacujemy, że spółki państwie będą stanowiły kilka procent beneficjentów Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Podkreślił, że wsparcie dla dużych firm jest ważne, ponieważ zatrudniają one 3,5 mln pracowników oraz mają wielu drobnych podwykonawców.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

35 mln zł dla przedsiębiorców z Podlasia. Kolejne wsparcie z funduszy unijnych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:52
Przedsiębiorcy z województwa podlaskiego otrzymają kolejne dofinansowanie w wysokości 35 mln zł z funduszy unijnych w ramach drugiej części Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Środki będą przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego – bieżącej działalności firmy, której sytuacja pogorszyła się w związku z COVID-19.  
rozwiń zwiń