Między ekologią a ekonomią. Dziś pierwszy dzień Szczyt Klimatycznego TOGETAIR
Czy Polska potrafi pogodzić interesy biznesu i ochronę środowiska? Dziś walka o zieloną przyszłość toczy się w wielu obszarach, m.in. energetyki, gospodarki odpadowej, suszy i odbudowy po pandemii. Politycy, ministrowie, naukowcy, samorządowcy i działacze społeczni spotkają się w dniach 22-24 czerwca, aby dyskutować w trakcie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR o poprawie klimatu i wypracować wspólne rekomendacje.
2020-06-22, 07:00
Transformacja energetyczna i modernizacja polskiego przemysłu, transportu oraz rolnictwa to palące tematy, którymi zajmują się rządzący. To trudne zadanie i kompleksowa reforma, która ma jeden cel: doprowadzić do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. W praktyce oznacza to ograniczenie emisji CO2. Tak radykalna zmiana będzie się wiązała z przemodelowaniem gospodarek krajów wspólnoty.
Kluczową rolę pełni jakość powietrza
W trakcie trzech dni szczytu TOGETAIR odbędzie się 10 debat tematycznych, wiele wystąpień i prelekcji branżowych oraz trzy loże prasowe, podczas których dziennikarze będą komentować i podsumowywać wnioski, które paneliści wypracowali w trakcie dyskusji. Minister klimatu Michał Kurtyka podkreślił, że gdy mówimy o gospodarce, powinniśmy równolegle myśleć o jakości życia. W tym kontekście kluczową rolę pełni jakość powietrza, którym oddychamy. Minister zwrócił uwagę, że istotnym wyzwaniem od początku bieżącego roku jest zwiększenie retencji wody w Polsce. Odpowiedzią Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma być program "Moja woda", w ramach którego kwota 100 mln zł zostanie przeznaczona na dofinansowanie 20 tys. przydomowych retencji. Projekt ma pomóc w łagodzeniu suszy w Polsce. Będzie można otrzymać 5 tys. zł dotacji na indywidualne instalacje w domach jednorodzinnych, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.
Z kolei Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, zaznaczył w trakcie spotkania Rady Programowej TOGETAIR, że Polska jest obiecującym rynkiem w kwestii OZE, a inwestorzy nie mają się czego obawiać. Zdaniem Podsekretarza Stanu MAP, szczególnie sektor morskiej energetyki wiatrowej jest atrakcyjnym obszarem, w którym energetyka będzie rozwijana.
Powiązany Artykuł
"Każdy może pomóc w poprawie sytuacji hydrologicznej". Prezydent zainaugurował program "Moja woda"
Neutralna przestrzeń do dyskusji
Po zakończeniu Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, zostanie spisany dokument z konkretnymi wnioskami, wypracowanymi w trakcie trzech dni dyskusji. Deklaracja zostanie przekazana wszystkim stronom dialogu, a także firmom i instytucjom państwowym oraz prywatnym w celu wspólnego dbania o ekologię. Szczyt klimatyczny jest neutralną przestrzenią do dyskusji ponad podziałami dla polityków, działaczy, instytucji, spółek publicznych i firm prywatnych, aby mogły wspólnie wypracować stanowiska oraz rekomendacje, które pozwolą razem zadbać o środowisko naturalne.
REKLAMA
Transmisję będzie można oglądać bezpłatnie m.in. na www.togetair.eu.
PolskieRadio24.pl/DoS, md
REKLAMA