23. rocznica powrotu Hongkongu do Chin. W regionie nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą w Hongkongu uroczystościom z okazji 23. rocznicy powrotu tego regionu do Chin. Wczoraj chiński parlament narzucił byłej brytyjskiej kolonii prawo o tzw. bezpieczeństwie narodowym. Przewiduje ono, że działania uznane za zagrożenie dla stabilności miasta mogą być karane nawet dożywociem.

2020-07-01, 07:09

23. rocznica powrotu Hongkongu do Chin. W regionie nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Powiązany Artykuł

hk mid-epa08516963_2 1200.jpg
Nowe prawo o bezpieczeństwie już obowiązuje w Hongkongu. Pekin narzuca swoje reguły

23 lata temu Hongkong został zwrócony przez Wielką Brytanię Chińskiej Republice Ludowej. Rząd w Pekinie musiał jednak zagwarantować, że status byłej kolonii nie ulegnie zmianie przez kolejne 50 lat - do 2047 roku.

Posłuchaj

Rocznica powrotu Hongkongu do Chin. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Przyjęcie przez chiński parlament ustawy o tzw. bezpieczeństwie narodowym odbierane jest jednak - zarówno przez hongkońską opozycję, jak i władze wielu państw zachodnich - jako ograniczenie autonomii regionu. Na mocy ustawy dożywociem karane mają być m.in. działania uznane za terrorystyczne, secesjonistyczne czy spiskowanie z obcymi siłami. Od sądów zależeć będzie jednak czy działania opozycji będą uznawane za zagrożenie dla bezpieczeństwa Hongkongu, czy też nie.

Czytaj więcej:

Rząd w Pekinie przekonuje, że nowe prawo ma na celu wyłącznie uporządkowanie sytuacji w mieście. Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam uważa, że przyjęcie ustawy to najważniejsze wydarzenie w historii Hongkongu od 23 lat. Hongkońska policja zakazała środowiskom prodemokratycznym przeprowadzenia marszu organizowanego co roku przy okazji rocznicy, tłumacząc tę decyzję względami epidemicznymi.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej