23. rocznica powrotu Hongkongu do Chin. W regionie nadzwyczajne środki bezpieczeństwa
Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą w Hongkongu uroczystościom z okazji 23. rocznicy powrotu tego regionu do Chin. Wczoraj chiński parlament narzucił byłej brytyjskiej kolonii prawo o tzw. bezpieczeństwie narodowym. Przewiduje ono, że działania uznane za zagrożenie dla stabilności miasta mogą być karane nawet dożywociem.
2020-07-01, 07:09
Powiązany Artykuł
Nowe prawo o bezpieczeństwie już obowiązuje w Hongkongu. Pekin narzuca swoje reguły
23 lata temu Hongkong został zwrócony przez Wielką Brytanię Chińskiej Republice Ludowej. Rząd w Pekinie musiał jednak zagwarantować, że status byłej kolonii nie ulegnie zmianie przez kolejne 50 lat - do 2047 roku.
Posłuchaj
REKLAMA
Przyjęcie przez chiński parlament ustawy o tzw. bezpieczeństwie narodowym odbierane jest jednak - zarówno przez hongkońską opozycję, jak i władze wielu państw zachodnich - jako ograniczenie autonomii regionu. Na mocy ustawy dożywociem karane mają być m.in. działania uznane za terrorystyczne, secesjonistyczne czy spiskowanie z obcymi siłami. Od sądów zależeć będzie jednak czy działania opozycji będą uznawane za zagrożenie dla bezpieczeństwa Hongkongu, czy też nie.
- Mike Pompeo zapowiada koniec eksportu sprzętu obronnego z USA do Hongkongu
- "Wykazali złą postawę ws. Hongkongu". Chiny wprowadzają restrykcje wizowe dla Amerykanów
Rząd w Pekinie przekonuje, że nowe prawo ma na celu wyłącznie uporządkowanie sytuacji w mieście. Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam uważa, że przyjęcie ustawy to najważniejsze wydarzenie w historii Hongkongu od 23 lat. Hongkońska policja zakazała środowiskom prodemokratycznym przeprowadzenia marszu organizowanego co roku przy okazji rocznicy, tłumacząc tę decyzję względami epidemicznymi.
REKLAMA
dn
REKLAMA