X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Głosowanie korespondencyjne w II turze wyborów. Dziś mija termin zgłoszeń

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 10:30
We wtorek mija termin zgłoszenia woli głosowania korespondencyjnego dla osób z kwarantanny. - Jeśli ktoś zostanie objęty nią później, to do piątku jest szansa na głosowanie korespondencyjne - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

Szefowa KBW odniosła się w porannej rozmowie w Polsat News m.in. do zasad głosowania dla osób, które trafiły na kwarantannę. Zaznaczyła, że we wtorek upływa termin zgłoszeń przez nich zamiaru głosowania korespondencyjnego. To jedyna forma, w której mogą oddać głos podczas drugiej tury wyborów, w najbliższą niedzielę 12 lipca. 

- Natomiast osoby, które później niż we wtorek objęci zostaną kwarantanną, będą mogły jeszcze do piątku, w godzinach pracy urzędu, taką chęć głosowania korespondencyjnego zgłosić - powiedziała Magdalena Pietrzak.

Czytaj więcej
wybory urna free shut 1200.jpg
II tura wyborów prezydenckich. Dziś ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

- Do piątku najpóźniej otrzymywały będą pakiety wyborcze bezpośrednio do domu. Od razu będą musiały zagłosować i oddać swoją kopertę zwrotną przedstawicielowi operatora lub urzędu - wyjaśniła.

"Wystarczy pisemna informacja o upoważnieniu"

Jednocześnie Pietrzak przypomniała ogólne zasady głosowania w wyborach prezydenckich. Zaznaczyła, że jeśli wyborca dopisał się do spisu wyborców w innej gminie niż mieszka, to w owym spisie będzie widniał również w II turze. - Jeśli dopisałeś się przed I turą do spisu wyborców, to w tym samym spisie będziesz w czasie II tury wyborów, czyli 12 lipca - powiedziała.

Wytłumaczyła też, że "osoby, które dopisały się już przed poprzednią turą wyborów do spisu wyborców, jeśli w tej chwili chciałyby gdzieś indziej zagłosować, to muszą w gminie, w której dopisały się do spisu wyborców, takie zaświadczenie pobrać, by móc zagłosować gdzieś indziej".

Zaświadczenie można odebrać osobiście lub upoważnić kogoś do odebrania go w naszym imieniu. - To nie jest jakaś szczególna forma upoważnienia. Wystarczy pisemna informacja, kogo upoważnia się do odebrania. Muszą być dane osobowe wyborcy i osoby upoważnionej. Państwowa Komisja Wyborcza już w poprzednich latach dopuszczała również możliwość przesłania drogą mailową w formie skanu takiego upoważnienia, ponieważ i tak w momencie, gdy taka osoba przyjdzie do urzędu gminy zostanie szczegółowo sprawdzona, wylegitymowana - wyjaśniła Pietrzak.

Czytaj więcej
wybory polska free shutt-1200.jpg
Nowy Jork: Polonia w II turze zagłosuje nie tylko korespondencyjnie. "Bardzo cieszy to rozwiązanie"

Należy też pamiętać o tym - na co zwróciła uwagę szefowa Krajowego Biura Wyborczego - że po otrzymaniu takiego zaświadczenia wyborca zostaje wykreślony ze spisu wyborców i w ogóle nie funkcjonuje w żadnym spisie.

Automatyczne przejście z I do II tury

Z takim zaświadczeniem wyborca może głosować wszędzie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak zaznaczyła, istotne też jest pilnowanie tego, by go nie zgubić, bo bez niego już nie zagłosujemy. Nie będziemy ujęci w żadnym spisie wyborców.

Równocześnie Magdalena Pietrzak dodała, że osoby, które już przed I turą wyborów zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego również w II turze mogą z niego automatycznie skorzystać.

- To zgłoszenie skutkowało również na II turę wyborów, w związku z tym bez wykonywania jakichkolwiek zgłoszeń, jakichkolwiek czynności taki wyborca pakiet powinien otrzymać powiedziała. Przypomniała, że we wtorek upływa termin dostarczenia przez operatora (Pocztę Polską) lub urząd gminy tej przesyłki.

Pakiety wyborcze przyszły czas

Polacy głosować mogą również poza granicami kraju i w tym kontekście Magdalena Pietrzak przyznała, że do komisji nie dopływają zgłoszenia o opóźnieniach w dostarczaniu pakietów wyborczych, co zdarzało się przed I turą. - To naprawdę pojedyncze zgłoszenia. W związku z tym przypuszczam, że te pakiety o czasie trafiły do naszych wyborców - dodała szefowa KBW.

Czytaj więcej
pap_wyb1200.jpg
"Nie jest większym zagrożeniem niż wyjście do sklepu". Resort zdrowia o głosowaniu w lokalach

Zapewniła też, że obwodowe komisje wyborcze przygotowane są też na nagłą sytuację, gdyby okazało się, że u któregoś z członków komisji wykryto zakażenie koronawirusem, a wyniki badań pozostałych członków na obecność wirusa nie będą znane. W takim przypadku komisarz powołuje inny skład komisji z osób znajdujących się na liście rezerwowej.

W drugiej turze wyborów prezydenckich 12 lipca kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc.

jp

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: seniorzy i kobiety ciężarne z pierwszeństwem podczas II tury wyborów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:01
- Wprowadzamy pierwszeństwo dla określonych grup wyborców w II turze głosowań, by było ono dla nich jak najmniej uciążliwe w sytuacji pewnych obostrzeń związanych z epidemią - odniósł się do rozwiązań zawartych w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia, wiceszef resortu Janusz Cieszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKW ostrzega przed fałszywymi komunikatami ws. II tury wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:33
"Jeśli głosowałeś w I turze na Dudę, to nie musisz już iść na głosowanie, ponieważ wygrał I turę. Głosy automatycznie się przenoszą. W II turze głosują tylko ci, którzy zaznaczyli innych kandydatów" – informacje tej treści publikują w mediach społecznościowych politycy i sympatycy opozycji. "To fałszywa informacja" - ostrzega PKW i zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.
rozwiń zwiń