"Próba ingerencji w proces wyborczy". Szynkowski vel Sęk o publikacjach niemieckich mediów

- Operowanie selektywnymi informacjami przygotowywanymi pod wybraną, z góry przyjętą tezę, to manipulacja i wykroczenie poza sferę wolności mediów - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

2020-07-09, 11:03

"Próba ingerencji w proces wyborczy". Szynkowski vel Sęk o publikacjach niemieckich mediów
Szymon Szynkowski vel Sęk. Foto: PR24/MS

W środę chargé d'affaires Niemiec został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z publikacjami w niemieckich mediach. Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał, że zawierają one kłamstwa i manipulacje, i rodzą podejrzenia o chęć wpłynięcia na demokratyczny proces wyborczy w Polsce.

Powiązany Artykuł

9297a4ac-28a2-4502-b153-c9d7d3534b00.jpg
"Liczy się tendencja i intencja". Prof. Zdzisław Krasnodębski o niemieckich mediach

- Tego rodzaju próba ingerencji w demokratyczny proces wyborczy musi napotkać zdecydowany sprzeciw i nie może być zaakceptowana nie tylko przez resort spraw zagranicznych, ale musi napotkać reakcję państwa polskiego - stwierdził.

- Reprezentowałem Ministerstwo Spraw Zagranicznych w celu wyrażenia zarówno sprzeciwu, jak i troski by tego typu ingerencje nie miały miejsca i nie wpływały negatywnie na stosunki polsko-niemieckie wyjaśniał wiceminister.

"Sekwencja publikacji"

Jak zaznaczył, na spotkaniu podawał konkretne przykłady nie tylko z ostatnich dni, ale też tygodni i miesięcy, szeregu publikacji, gdzie w sposób jednostronny pokazywano pewne fakty, manipulując lub wprost podając nieprawdę. - Tego rodzaju enuncjacje nie mogą być akceptowane, jeżeli to się zdarzy raz czy dwa razy, jest reakcja resortu, po sprostowaniu temat można uznać za zamknięty, natomiast to był cały cykl, sekwencja publikacji, w związku z tym musiała nastąpić bardziej zdecydowana reakcja.

REKLAMA

- To, czy niemieckie media nie są zaangażowane po jednej stronie sporu politycznego, i czy w zw. z tym nie ingerują w demokratyczny proces wyboru prezydenta, budzi wątpliwości także opinii publicznej. To pokazuje, jak szkodliwy wpływ mają tego rodzaju publikacje, zarówno na kwestie relacji polsko-niemieckich, jak i na suwerenność procesu wyborczego w Polsce - podsumował.

Powiązany Artykuł

pap_szynkowski 1200.jpg
"Sprzeciw wobec kłamliwych publikacji". Chargé d'affaires Niemiec wezwany do MSZ

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda na wiecu wyborczym w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) mówił m.in., że niedawno korespondent niemieckiej gazety "Die Welt" napisał, że lepszy dla Niemiec byłby prezydent Trzaskowski, bo "jest przeciwny temu, żeby Polska brała reparacje od Niemców, żeby Polska domagała się odszkodowań za drugą wojnę światową, za zniszczenia, które wtedy zostały dokonane".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk

Data emisji: 09.07.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 10.09

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej