X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przed prezydentem stoi ogromne wyzwanie - jak ostudzić emocje". Politolog o wynikach II tury wyborów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 23:25
- Trzeba wyciągnąć rękę. Spotkanie, które zaproponował Andrzej Duda, jest bardzo ważnym otwarciem, to być może punkt zwrotny - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski). W dyskusji uczestniczyli również prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Warszawski) oraz prof. Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski).
Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, córką Kingą oraz europosłanką Beatą Szydło podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku 12.07.2020.
Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, córką Kingą oraz europosłanką Beatą Szydło podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku 12.07.2020. Foto: PAP/Leszek Szymański

W niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył popierany przez PiS Andrzej Duda - wynika z badania late poll analizującego dane z 90 proc. komisji wyborczych. Urzędujący prezydent zdobył poparcie 51 proc. Polaków. Na jego kontrkandydata, prezydenta Warszawy i wiceprzewodniczącego PO, zagłosowało 49 proc. Polaków. Frekwencja wyniosła zaś 67,9 proc. Sondaż przeprowadził Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsatu.

1200 duda.jpg
Pierwsze sondażowe wyniki. Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

Prof. Ewa Marciniak podkreślała, że kampania wyborcza ma swoje prawa. - Mam nadzieję, że zarówno politycy, jak i my obywatele rozróżniamy konwencję kampanii od czasu pomiędzy wyborami. Emocje w kampanii były na bardzo wysokim poziomie - zaznaczyła.


Posłuchaj
27:06 _PR24_AAC 2020_07_12-22-17-21.mp3 12.07.2020 prof. Ewa Marciniak, Prof. Mieczysław Ryba, Prof. Bartłomiej Biskup (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

 

- Teraz, niezależnie od tego, kto będzie zwycięzcą tych wyborów, przed nowym prezydentem stoi ogromne wyzwanie, jak ostudzić emocje, jak zabrać się do pracy i zmierzyć się z wyzwaniami natury gospodarczej. To nie będzie jutro czy pojutrze, ale stopniowo politycy zajmą się kluczowymi sprawami. Sądzę, że prezydent uwzględni także fakt, że dziesięć milionów osób głosowało za nim, a niemal drugie tyle za jego kontrkandydatem - dodała.

"Fundamentalne kwestie kulturowe i cywilizacyjne"

Prof. Mieczysław Ryba podkreślał, że niezależnie od poparcia dla któregoś z kandydatów i stojących za tym pobudek, ważny jest spór ideowy. - Nie zniknie, gdy spotkają się dwaj panowie i podadzą sobie rękę. () Pytanie, czy chcemy państwa suwerennego w UE, w jakiej tradycji chcemy funkcjonować, patriotycznej czy kosmopolitycznej. Takie dyskusje podzieliły m.in. Brytyjczyków czy Amerykanów. Będziemy stać, jako naród, przed rozstrzygnięciem fundamentalnych kwestii kulturowych i cywilizacyjnych, które będą rzutować nie tylko na nasze pokolenie, ale na pokolenia do przodu. Mamy wojnę kulturową - zaznaczył politolog.

"Podziały narastają od 2005 r."

Prof. Bartłomiej Biskup dodał, że emocje wyborcze nie znikną po stwierdzeniu ważności wyborów. - Emocje narastają od 2005 r., te podziały narastają. Tu mamy tego efekty. (…) Każda ze stron wiele włożyła w te wybory, energię, pieniądze itd. Spodziewam się, że strona przegrana, przy tak niewielkiej różnicy głosów, będzie szukała sposobów na weryfikację wyników - stwierdził gość audycji.

Zobacz także:

  Jak poinformował w niedzielę szef PKW Sylwester Marciniak, nie jest wykluczone, że w poniedziałek uda się podać ostateczne wyniki głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Kolejna konferencja prasowa PKW ma się odbyć po otrzymaniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych.

  Więcej w nagraniu.

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Katarzyna Gójska

  Goście: prof. Ewa Marciniak, prof. Mieczysław Ryba, prof. Bartłomiej Biskup

  Data emisji: 12.07.2020

  Godzina emisji: 22.17

  PR24/PAP/ka

  Czytaj także

  Olczyk: jeśli Trzaskowski przegra te wybory, może dojść do rywalizacji z Budką o przywództwo w PO

  Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 22:30
  - Rafał Trzaskowski wyrasta na nowego lidera PO, przyćmi Borysa Budkę. Platformersi czekają na Mojżesza, który przeprowadzi ich przez Morze Czerwone - wskazywał Aleksander Wierzejski (Telewizja Republika). Pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich komentowali w Polskim Radiu 24 także Michał Rachoń (TVP Info) i Eliza Olczyk ("Wprost").
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Zwycięzcą jest dzisiaj polskie społeczeństwo". Jadwiga Emilewicz o II turze wyborów

  Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 22:33
  - Ta rekordowa frekwencja mówi nam o tym, że demokracja w Polsce jest niezwykle żywotna. Wzrost frekwencji zarówno w małych ośrodkach, miejskich, wiejskich, jak i dużych miastach jest bardzo wyraźny - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.
  rozwiń zwiń