Wsparcie dla służb mundurowych. Rządowy projekt rozpatrzy podkomisja
Rządowy projekt ustawy o wsparciu służb mundurowych rozpatrzy powołana we wtorek podkomisja. - To projekt długo oczekiwany przez funkcjonariuszy, który stworzy im optymalne warunki służby – mówił podczas obrad sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński.
2020-07-14, 13:42
Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw służb mundurowych oraz Służby Więziennej. Zapisane w projekcie propozycje przedstawił minister Mariusz Kamiński.
Jak podkreślił, projekt tej ustawy był długo oczekiwany przez funkcjonariuszy, a jego założenia są także wynikiem rozmów i negocjacji ze związkami zawodowymi. - Jest to projekt ustawy nastawiony na funkcjonariuszy – na stworzenie im optymalnych warunków pracy, służby – powiedział szef MSWiA.
Powiązany Artykuł
"Jesteście elitą, możecie być z tego dumni". Gen. Roman Polko o 30. rocznicy sformowania JW GROM
Decyzją Komisji AiSW projekt rozpatrzy 9-osobowa podkomisja, w skład w której wszedł m.in. przewodniczący komisji Wiesław Szczepański (Lewica). Poza nim znalazło się w niej także dwoje posłów KO, posłanka KP-PSL-Kukiz’15 oraz pięcioro posłów PiS. Powołanie podkomisji poparto jednomyślnie.
Prace nad sprawozdaniem
Prace podkomisji rozpoczną się w środę, o godz. 12, a w razie potrzeby będą kontynuowane następnego dnia. - Tak, abyśmy na posiedzeniu Sejmu w dniach 22-24 lipca przedstawili sprawozdanie i odbyło się drugie i trzecie czytanie – zapowiedział Szczepański.
REKLAMA
Kamiński, prezentując projekt, wyjaśniał, że opiera się on na pięciu sprawach. Według ministra najważniejszą z nich jest stworzenie instrumentów prawnych motywujących funkcjonariuszy do pozostawania w służbie. Mowa o zapisanym w projekcie prawie do dodatku motywacyjnego.
Dodatek motywacyjny
Zgodnie z propozycją jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.
Powiązany Artykuł
Szef MSWiA: rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu służb mundurowych
Dodatek nie będzie obligatoryjny, ale z założenia ma być powszechny. Będzie przysługiwał każdemu funkcjonariuszowi, który uzyskał pozytywną opinię służbową i przeciwko któremu nie toczy postępowanie karne lub dyscyplinarne. Minister zaznaczył podczas obrad, że w przypadku lat służby będą zaliczane także okresy, w których funkcjonariusz służył w innych formacjach. - Również dotyczyłoby to żołnierzy – wskazał.
REKLAMA
Drugą ważną kwestią jest zmiana naliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy - za wiek, staż i trudne warunki służby - wypłacany będzie ekwiwalent pieniężny w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku.
Ochrona prawna
Kolejna sprawa to wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy. Mundurowi będą mieli zapewnioną m.in. bezpłatną pomoc prawną w postaci zastępstwa procesowego w sytuacjach, kiedy funkcjonariusz występuje przed sądem w roli oskarżyciela posiłkowego bądź pokrzywdzonego.
Ustawa ma też zmienić i ujednolicić zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy. Minister podczas obrad zwrócił uwagę m.in. na to, że dotąd tego typu postępowania wobec Straży Granicznej nie były ujęte w ustawie. Projekt zakłada również ujednolicenie przepisów dotyczących norm żywnościowych i ekwiwalentów pieniężnych za wyżywienie dla funkcjonariuszy. Jak wyjaśnił szef MSWiA, kwestia ta w praktyce jest uregulowana, jednak resort chce, aby te przepisy znalazły się również w ustawach.
pg
REKLAMA
REKLAMA