Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników, coraz mniej planuje zwolnienia
Rośnie odsetek małych i średnich przedsiębiorstw, które w najbliższych trzech miesiącach będą zatrudniać nowych pracowników, maleje natomiast grupa firm zamierzających zwalniać - wynika z badania "KoronaBilans MŚP".
2020-07-17, 07:33
Według autorów badania "KoronaBilans MŚP", przeprowadzonego przez IMAS na zalecenie Krajowego Rejestru Długów, poprawie sytuacji zatrudnienia w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw sprzyja odmrożenie gospodarki i związana z tym konsumpcja, powoli wracająca na tory sprzed pandemii.
- Wprawdzie wielu gałęziom, jak turystyka, gastronomia czy motoryzacja (poddostawcom komponentów) daleko do stanu sprzed koronawirusa, ale pozostałe branże powoli odbudowują swoją pozycję, a to daje miejsca pracy - zaznaczyli eksperci.
Powiązany Artykuł
![EN Tadeusz Kościński 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/fe44bd42-be2b-4644-96d3-4b2ec9db786b.jpg)
Minister finansów: mamy szansę wyjść dość gładko ze spowolnienia gospodarczego
Ponad 84 proc. przedsiębiorców myśli o zatrudnianiu
Z badania wynika, że 14,8 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP deklaruje, że przyjmie nowych pracowników. W poprzednim odczycie, przeprowadzonym w maju, wskazało tak 12,7 proc. firm, a w kwietniu - 8,2 proc.
Najwięcej, 84,4 proc., chce zwiększyć zasoby kadrowe najwyżej o 1/4 dotychczasowego stanu. W maju wskazało tak trzy czwarte firm, a w kwietniu - 65,5 proc. Co 11. przedsiębiorca waha się, co robić – nie wie, czy będzie przyjmować pracowników. Wcześniej takich niezdecydowanych było prawie 8 proc., natomiast w kwietniu szacowała tak co czwarta firma.
REKLAMA
Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, który skomentował wyniki badania, zwrócił uwagę, że w utrzymaniu zatrudnienia w sektorze MŚP pomaga między innymi tarcza antykryzysowa. Wskazał, że przedsiębiorcy uczestniczący w badaniu najchętniej korzystają ze zwolnienia ze składek ZUS - zdecydowała się na to ponad jedna czwarta z nich.
![PAP](http://static.prsa.pl/images/6e8522ef-f183-408a-ba76-df13a0c11286.jpg)
Programy pomocowe
- Popularnym elementem tarczy jest też dofinansowanie zatrudnienia, które wybrała ponad połowa firm. Widać, że otrząsnęły się już one z szoku, jaki wywołało zamrożenie gospodarki i świadomie odbudowują swoją działalność - zaznaczył. Dodał, że przedsiębiorcy wspierają się programem pomocowym, ale też sami dokładają elementy w postaci szukania nowych kanałów zbytu, inwestowania w rozwiązania e-commerce i szeroko rozumianego IT. - A także takiego gospodarowania pracownikami, aby uniknąć zwolnień lub zminimalizować skalę redukcji zatrudnienia – podkreślił.
Według badania maleje też grono przedsiębiorstw, które deklarują, że nie będą zatrudniać. W pierwszej fali badania w kwietniu, a więc w okresie blokady gospodarki, takich firm było blisko 88 proc., w majowej 83 proc., a w ostatniej 82 proc.
- MFW: świat tonie w długach, ale gospodarkę trzeba wspierać, by ją ożywić
- "Raje podatkowe w UE wciąż są problemem". Jest nowy raport o luce CIT
Cytowany w badaniu Jakub Kostecki, prezes firmy Kaczmarski Inkasso, będącej partnerem KRD, wskazał, że pandemia dała impuls przedsiębiorcom do "pilnowania swoich należności".
Maleje skłonność do zwolnień
Powiązany Artykuł
![shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/5bf6791a-b06c-4670-86fd-bb2a46ab9b2e.jpg)
Zwiększanie budżetu UE na walkę z kryzysem. Mieszkańcy tych krajów "skąpią" najbardziej
- Muszą zapłacić pensje swoim pracownikom. Bez nich firmy nie są w stanie realizować zamówień i odbudowywać pozycji sprzed pandemii - podkreślił. Zdaniem Kosteckiego pandemia zwiększyła też ich świadomość odnośnie narzędzi prewencyjnych, jakie mogą zastosować, aby zapobiegać powstawaniu zaległości. - Obserwujemy, że coraz chętniej korzystają na przykład z monitoringu płatności, który polega na informowaniu kontrahenta o zbliżającym się terminie płatności lub jego upływie - ocenił.
Jak stwierdzono w badaniu, obecnie maleje skłonność do zwalniania pracowników. Niecałe 7 proc. firm, wobec blisko 9 proc. wcześniej, planuje redukcję załogi w najbliższych trzech miesiącach. Na początku pandemii wskazała tak jedna czwarta małych i średnich przedsiębiorstw.
III edycja ogólnopolskiego badania "KoronaBilans MŚP" została przeprowadzona przez IMAS International pod koniec czerwca 2020 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Obejmuje grupę 305 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI.
REKLAMA
pg
REKLAMA