more_horiz
Wiadomości

Niezwykłe zjawisko na niebie. W nocy zobaczysz je gołym okiem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 18:43
Na nocnym niebie możemy obserwować dwa gazowe giganty Układu Słonecznego: Jowisza i Saturna. Obie planety w tym momencie znajdują się w opozycji. Oznacza to, że są dobrze oświetlone przez Słońce co, umożliwia ich dokładną obserwację.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Vytautas Kielaitis

Planety zaobserwujemy gołym okiem, by jednak dostrzec na przykład słynne pierścienie Saturna, będziemy potrzebować prostego sprzętu. - Księżyce Jowisza dostrzeżemy już za pomocą lornetki. Jowisz jest jaśniejszy niż jakakolwiek gwiazda więc bez trudu go wypatrzymy - mówi astronom, doktor Piotr Witek.

Czytaj więcej
Solar Orbiter PAP-1200.jpg
Niezwykłe zdjęcia Słońca sondy Solar Orbiter. W historycznym projekcie biorą udział Polacy

Jowisz i Saturn są dobrze widoczne przez całą noc. Doktor Piotr Witek dodaje, że planety można łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż w przeciwieństwie do nich planety nie migoczą. - Planety będą przemieszczały się z południowego wschodu o zachodzie słońca, na południowy zachód o wschodzie słońca - mówi astronom.

Posłuchaj
00:52 10530952_1.mp3 Na nocnym niebie możemy obserwować gazowe giganty Układu Słonecznego (IAR)

Przez najbliższe dni nad północnym horyzontem dostrzeżemy w nocy gołym okiem również kometę NEOWISE. W tym momencie Ziemia wchodzi w strefę Perseidów, co oznacza coraz więcej meteorów, których widowiskowe spalanie w atmosferze można obserwować na nocnym niebie. Apogeum tak zwanych "spadających gwiazd" będziemy mogli obserwować 12 sierpnia.

Czytaj także:

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem