Pierwsze wojskowe obchody rocznicy 1 września 1939. Szef MON: odpolitycznimy Westerplatte
- W tym roku po raz pierwszy Wojsko Polskie zorganizuje obchody 1 września na Westerplatte - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, zależy mu, aby obchody miały charakter państwowy, żeby nie były wykorzystywane politycznie.
2020-07-24, 09:44
- Wojsko, a nie samorząd zorganizuje w tym roku obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej - poinformował o tym Mariusz Błaszczak
- Szef MON zaznaczył, że atak hitlerowskich Niemiec na Westerplatte nie miał charakteru lokalnego. Był - jak powiedział Mariusz Błaszczak - "atakiem na cały kraj i dlatego uroczystości muszą mieć odpowiednią rangę"
- Szef resortu obrony powiedział, że nie chce, aby obchody były wykorzystywane politycznie, a - jak przypomniał - dochodziło do takich zdarzeń w przeszłości, kiedy uroczystości organizowały władze Gdańska
- Minister dodał, że na obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostaną zaproszeni również przedstawiciele władz Gdańska. Będzie to jednak - jak podkreślił szef MON - uroczystość poświęcona przede wszystkim żołnierzom-obrońcom Westerplatte
- Teren, na którym znajduje się pomnik obrońców Westerplatte i na którym od lat odbywają się obchody kolejnych rocznic wybuchu wojny, przeszedł obecnie na własność Skarbu Państwa. W przyszłości ma tu powstać Muzeum Westerplatte
Powiązany Artykuł
Odkrycia na Westerplatte. Dyrektor Muzeum II WŚ: państwo polskie upomina się o swych żołnierzy
- W tym roku po raz pierwszy, mam nadzieję, że już tak zawsze będzie, Wojsko Polskie zorganizuje obchody 1 września na Westerplatte - oświadczył na konferencji prasowej szef MON. Zaznaczył, że zależy mu na tym, aby obchody miały charakter państwowy, nie były wydarzeniem wyłącznie o skali lokalnej. - To był atak Niemiec na Polskę. To wydarzenie, w którym czcimy przede wszystkim dzielność i ofiarność Wojska Polskiego - podkreślał.
Posłuchaj
Kontrowersyjne przemówienia na Westerplatte
Minister stwierdził też, że teren Westerplatte przez lata był zaniedbany. - Teraz ten teren przechodzi we władanie Skarbu Państwa. To teren, na którym powstanie w przyszłości Muzeum Westerplatte, to teren, który jest uświęcony krwią żołnierzy Wojska Polskiego - stwierdził.
Podkreślił, że chce, aby obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej miały charakter państwowy, żeby nie były wykorzystywane politycznie. - Tak niestety było przez lata, kiedy władze Gdańska albo nie zamierzały zapraszać Wojska Polskiego, albo zapraszały polityków typu Frans Timmermans, którzy wygłaszali wówczas na Westerplatte przemówienia bardzo kontrowersyjne w swojej treści - powiedział minister.
Posłuchaj
Zapowiedział, że na uroczystości zaproszeni zostaną m.in. kombatanci, weterani czy harcerze, czyli - jak zaznaczył - ci, którzy zasłużyli się dla wolności Rzeczypospolitej Polskiej. Mariusz Błaszczak podkreślił, że zaproszone zostaną także władze samorządowe.
REKLAMA
Czytaj także:
- A. Dulkiewicz "poruszona" po wizycie na Westerplatte. Internauci: hipokryzja
- Jarosław Sellin: budując Muzeum Westerplatte, zaczynamy realizację marzenia
- "Odkopane losy - Tajemnice Westerplatte" - reportaż Anny Rębas
"Odpolitycznimy Westerplatte. To miejsce, w którym najważniejsi są kombatanci, a nie politycy pokroju Fransa Timmermansa. Zapraszam wszystkich 1.09 o 4:45 do Gdańska. Wspólnie upamiętnijmy bohaterstwo polskich żołnierzy" - napisał szef MON na Twitterze.
mbl
REKLAMA