more_horiz
Wiadomości

Sinice nad Bałtykiem. Zamknięto kilkanaście kąpielisk

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 13:30
Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w województwie pomorskim zamkniętych jest piętnaście nadmorskich kąpielisk - podał w niedzielne popołudnie Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.
Plaża w Sopocie
Plaża w SopocieFoto: shutterstock/Curioso.Photography

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego (TUTAJ).

Czytaj więcej
burza 1200 shutterstock.jpg
Upał, burze z gradem i silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Jak podał GIS w niedzielę po południu, sinice uniemożliwiają korzystanie z wody we wszystkich dziewięciu kąpieliskach zorganizowanych w Sopocie, dwóch w Gdańsku (Jelitkowo, Klipper Jelitkowo) i dwóch w Gdyni (Redłowo, Śródmieście). Zakaz kąpieli obowiązuje też w Mikoszewie oraz na "Małej plaży" w Helu.

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody w poszczególnych miejscach może ulec zmianie. Prądy morskie lub wiatr mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

"Prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na danym kąpielisku na http://sk.gis.gov.pl. Sytuacja jest bardzo dynamiczna a komunikaty szybko potrafią się dezaktualizować"- poinformowała w niedzielę na Twitterze Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Sinice w jeziorach

Ponadto, zakwity sinic utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach), jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie). W niedzielne popołudnie wykwity sinic pojawiły się ponownie na jeziorze Żarnowieckim w powiecie wejherowskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko w Lubkowie.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Czytaj więcej
EN_01428091_0005-zegrz1200.jpg
"Włącza się syndrom nieśmiertelności". Ratownik wskazuje najczęstsze przyczyny utonięć

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem