more_horiz
Wiadomości

Sinice nawiedziły nadmorskie kąpieliska. Sprawdź, które są nieczynne

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 11:50
Z powodu utrzymujących się na wodzie zakwitów sinic, nieczynne są cztery kąpieliska strzeżone zorganizowane na terenie województwa pomorskiego. Jest to kąpielisko nadmorskie w Mikoszewie i trzy położone nad jeziorami - podał Główny Inspektorat Sanitarny.
Letnia aura sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Trzeba jednak zachować należytą ostrożność
Letnia aura sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Trzeba jednak zachować należytą ostrożnośćFoto: East News/Wojciech Strozyk
sopot 1200 shutterstock.jpg
Atak sinic nad Bałtykiem. Sprawdź, które kąpieliska w Trójmieście są zamknięte

O aktualnym stanie wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie internetowej. Z danych wynika, że we wtorek nieczynne jest kąpielisko w Mikoszewie urządzone nad Zatoką Gdańską.

Czytaj także:

Sanepid przypomina, że sytuacja w nadmorskich kąpieliskach jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpielisko może zostać otwarte, a te dotąd czynne - będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Zakwity sinic utrzymują się we wtorek także na trzech pomorskich jeziorach. Są to: jezioro Przywidzkie w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jezioro Żarnowieckie w powiecie wejherowskim (nieczynne jest kąpielisko w Lubkowie) oraz jezioro Szczytno (zamknięte kąpielisko przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym "Rzewnica").

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie internetowej.

Posłuchaj
00:19 10569068_3.mp3 Agnieszka Jankowska o serwisie kąpieliskowym, gdzie można znaleźć niezbędne informacje (IAR)

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem