X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zabójstwo byłego premiera Libanu. Międzynarodowy trybunał wydał werdykt

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 20:08
Zaledwie jeden z czterech oskarżonych o morderstwo byłego premiera Libanu został uznany winnym. Werdykt w tej sprawie wydał właśnie nadzorowany przez ONZ międzynarodowy trybunał.
Akta sądowe - zdj. ilustracyjne
Akta sądowe - zdj. ilustracyjneFoto: Africa Studio/ Shutterstock

Liban wybuch Bejrut free 1200.jpg
Część polskich ratowników wraca z Libanu. W Bejrucie nadal trwa usuwanie zniszczeń

15 lat po zabójstwie w centrum Bejrutu Rafika Haririego sędziowie uznali, że w stosunku do trzech pozostałych mężczyzn nie ma wystarczających dowodów winy. Nie udało się też udowodnić, że za decyzją o zabiciu polityka stały nieprzychylne mu Syria oraz Hezbollah.


Posłuchaj
00:58 10582286_1.mp3 Międzynarodowy trybunał wydał werdykt ws. zabójstwa byłego premiera Libanu (IAR)

 

Morderstwo byłego premiera Libanu w centrum stolicy tego kraju było jedną z najgłośniejszych zbrodni na Bliskim Wschodzie ostatnich dwóch dekad. Rafik Hariri zginął, gdy w jego auto wjechała ciężarówka z trotylem. Prokuratorzy międzynarodowego trybunału postawili w stan oskarżenia czterech członków Hezbollahu, wpływowego szyickiego ugrupowania, które współrządzi Libanem, ale było skonfliktowane z premierem Haririm.

Sędziowie uznali winę jedynie jednego z nich, Salima Dżamila Ajasza, który miał współorganizować zamach. Wobec innych oskarżonych nie znaleziono dowodów winy, podobnie jak nie udało się udowodnić, że za zabójstwem stały wrogie politykowi struktury. "Izba twierdzi, że Syria i Hezbollah miały motywy do zabójstwa premiera Haririego i jego współpracowników. Nie ma natomiast dowodów na bezpośrednie zaangażowanie władz Hezbollahu i Syrii" - mówił sędzia David Re.

bejrut 1200 pap.jpg
Caritas Polska z pomocą mieszkańcom Bejrutu. Trwa zbiórka na żywność, schronienie, leki

Zabójstwo milionera

Wszyscy sądzeni mężczyźni wciąż są poszukiwani przez trybunał, dlatego żadnego z nich nie było na sali rozpraw w Hadze. Piąty oskarżony nie był już brany pod uwagę, bo zginął cztery lata temu w walkach w Syrii. Rafik Hariri był multimilionerem i jednym z najbardziej wpływowych polityków sunnickich swoich czasów. Został zabity w centrum Bejrutu 14 lutego 2005 roku. Wraz z nim życie straciło 21 innych osób, w tym przechodnie. Po jego śmierci wzrosła siła polityczna jego przeciwników, w tym przede wszystkim szyickiego Hezbollahu, dzisiaj najpotężniejszej frakcji w Libanie.

W czasie ogłaszania werdyktu na sali sądowej był syn zabitego polityka, również były premier Libanu Saad Hariri. Po zakończeniu rozprawy apelował, by doprowadzić winnych śmierci jego ojca przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Werdykt wydany został w czasie pogłębiającego się kryzysu politycznego i ekonomicznego w Libanie. Dwa tygodnie temu w porcie w Bejrucie eksplodowały trzy tysiące ton chemikaliów. Wybuch zrujnował część miasta i pogłębił zapaść ekonomiczną.

Ogłoszenie werdyktu było planowane na 7 sierpnia, ale po eksplozji w porcie zostało przesunięte.

pkur

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Liban Bejrut wybuch

Czytaj także

Bejrut: koniec pierwszej fazy poszukiwań. "Dawała szansę odnalezienia żywych"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 18:30
Libańska armia poinformowała w niedzielę o zakończeniu pierwszej fazy poszukiwań ocalałych pod gruzami budynków w Bejrucie. Jak stwierdził płk Roger Churi, choć nadzieja na odnalezienie żywych osób nadal istnieje, to istotnie się zmniejsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Fyderek: Liban kluczowy dla bezpieczeństwa Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 20:00
- Liban leży w strategicznym miejscu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie ścierają się strefy wpływów wielu mocarstw - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Fyderek z Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń