"Fundament wolnej Polski i historyczny przełom". Prezydent o 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
"Szczecin to jeden z kluczowych symboli społecznego protestu w 1980 r." - napisał w liście do uczestników szczecińskich obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Andrzej Duda. Dodał, że idea Polski solidarnej to nasze chlubne dziedzictwo i wielkie zobowiązanie.
2020-08-30, 10:47
Powiązany Artykuł
"Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski, to zarazem historyczny przełom, który dał początek wielkim przemianom, przekształcającym Europę i świat" - napisał w liście do uczestników obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Andrzej Duda. List odczytała w niedzielę w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska.
Prezydent wskazał, że walka podjęta przez Polaków stała się "inspiracją dla innych narodów". Protestujący, jak napisał Duda, przeciwstawili się "złu komunistycznego systemu, walcząc o godność, wolność i prawdę", a także o społeczną sprawiedliwość i respektowanie praw pracowniczych.
Podkreślił, że odbywające się w różnych miejscowościach w kraju uroczystości w rocznicę Sierpnia’80 są okazją do pokłonienia się bohaterom lokalnych wydarzeń. "Niczyje zasługi nie mogą być pominięte ani zapomniane" - zaznaczył Andrzej Duda.
Duch wolności i otwartości
"Szczecin to jeden z kluczowych symboli społecznego protestu w roku 1980. Powojenną historię Szczecina w znacznym stopniu ukształtowali napływający tutaj Polacy z Kresów Wschodnich i z innych stron. Mocny był także duch wolności i otwartości, związany z portowym charakterem tego miasta. Ciągle obecne było tu zarzewie oporu wobec systemu komunistycznego, zwłaszcza po tragicznych doświadczeniach szczecinian z grudnia 1970 r." - przypomniał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezydent zaznaczył, że Szczecin i region stały się "drugim co do siły protestu" ośrodkiem w Polsce, a pierwszym, "gdzie pod robotniczym naciskiem dokładnie 40 lat temu, 30 sierpnia 1980 r. zostało wynegocjowane i podpisane porozumienie, składające się na Porozumienia Sierpniowe, które odmieniły oblicze naszego kraju".
Dostęp do Kościoła i mediów
Dodał, że zasługą protestujących załóg Szczecina było także wywalczenie wielu innych postulatów, jak na przykład "poszerzającego społeczną przestrzeń prawdy i wolności dostępu Kościoła do mediów".
Wskazał, że etos polskiego Sierpnia jest przede wszystkim "żywą inspiracją dla przyszłości".
"Zapomnieć, zdradzić ideały Sierpnia, to zagrozić podstawom wolnej, silnej, sprawiedliwej Rzeczpospolitej" - napisał Andrzej Duda.Stwierdził, że idea Polski solidarnej to "nasze chlubne dziedzictwo" i wielkie zobowiązanie. "Cześć bohaterom polskiego Sierpnia" - zakończył swój list prezydent.
REKLAMA
pkur
REKLAMA