Premiera polskiego wydania "Ochotnika", biografii Witolda Pileckiego. "To cenna i ważna książka"

Książka brytyjskiego korespondenta wojennego Jacka Fairweathera była już nagradzana w Europie, w tym prestiżową Costa Book Award. Przybliża ona zachodniemu czytelnikowi wojenną biografię dobrowolnego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz.

2020-09-02, 04:19

Premiera polskiego wydania "Ochotnika", biografii Witolda Pileckiego. "To cenna i ważna książka"
Witold Pilecki w 1948 roku. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont przy współpracy z Instytutem Pileckiego.

Literatura faktu

Karol Madaj z Instytutu podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że to książka pisana dla odbiorcy anglojęzycznego, który może zgłębić nieznaną dla siebie historię Auschwitz i bohaterskiego rotmistrza.

Posłuchaj

Premiera polskiego wydania "Ochotnika". Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

- Dlatego też ta książka jest taka cenna i taka ważna, bo jest to książka napisana jak powieść, zresztą sam autor mówi, że jest to literatura faktu. Fairweather potrafi świetnie zebrać te fakty, zbiera setki fragmencików, małych wzmianek o Pileckim w relacjach różnych ludzi i buduje z tego obraz jego pobytu w Auschwitz, jakiego nikt do tej pory nie zbudował - zaznaczył.

Karol Madaj dodał, że choć "Ochotnik" nie jest pracą naukową, to najcenniejszym elementem książki jest właśnie opis działalności Witolda Pileckiego w Auschwitz, polegającej na tworzeniu ruchu oporu i przekazywaniu informacji do struktur podziemia.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pilecki_663x364_1.jpg
Rotmistrz Pilecki. Jak ochotnik dostał się do Auschwitz
Czytaj także:

Skazany przez komunistyczne władze

Tytuł książki odnosi się do dobrowolnej misji rotmistrza w Auschwitz, ale publikacja opisuje całą wojenną drogę bohatera oraz jego śmierć z rąk komunistów.

Przedstawiając swoją książkę w ubiegłym roku, Jack Fairweather mówił, że udało mu się odkryć kilka raportów, które Witold Pilecki, będąc jeszcze w obozie, potajemnie wysłał do państwa podziemnego. - Już w październiku 1940 Pilecki wzywał alianckich dowódców, by zbombardowali, zniszczyli obóz, nawet zabijając wszystkich w środku. To już jedna z najbardziej nieuchwytnych historii, co by się stało, gdyby wtedy alianci go posłuchali - powiedział rok temu w rozmowie z Polskim Radiem.

Po zakończeniu II wojny rotmistrz Wojska Polskiego Witold Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Został stracony 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej. Jego szczątków nie udało się odnaleźć do dziś.

REKLAMA

"

Już 2 września premiera, na którą czekamy od dawna razem z Instytutem Pileckiego! Do grona Brytyjczyków zafascynowanych...

Opublikowany przez Wydawnictwo Znak Czwartek, 27 sierpnia 2020

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej