X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Duży spadek ruchu lotniczego. Przed branżą 4 lata wychodzenia z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 09:59
Szacujemy, że w Polsce spadek ruchu lotniczego w tegorocznym sezonie letnim wyniesie 60-70 proc. wobec tego samego okresu ubiegłego roku – mówi szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. Prognozy wskazują, że przewozy wrócą do poziomu sprzed pandemii w 2024 r.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Przemyslaw Szablowski/Shutterstock

– Kryzys, w jakim jesteśmy z powodu COVID-19, jest bezprecedensowy. W historii lotnictwa światowego nie było takiego okresu. Branża lotnicza jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię. Dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej brak operacji lotniczych oznacza brak wpływów do budżetu z tytułu opłat nawigacyjnych za ich obsługę – mówił Janusz Janiszewski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

horała 1200 pap.jpg
Marcin Horała: pandemia koronawirusa może być korzystna dla budowy CPKCały czas jesteśmy w recesji

PAŻP szacuje – opierając się na danych stowarzyszenia przewoźników i portów lotniczych – że w sezonie letnim 2020 spadek ruchu lotniczego wyniesie 60-70 proc. wobec tego samego okresu 2019 r.

– Mimo że, porównując lipiec do czerwca, mieliśmy 20-proc. wzrosty, to jednak cały czas jesteśmy w głębokiej recesji. Prognozy wskazują, iż ruch lotniczy wróci do poziomu sprzed pandemii dopiero w 2024 r. – dodał szef Agencji, podkreślając, że pomimo tego, iż ruch lotniczy dzisiaj jest na poziomie ok. 40-45 proc. tego, co było w 2019 r., zarówno jeśli chodzi o ruch tranzytowy, jak i ruch dolotowy i odlotowy z polskich lotnisk, to trzeba inwestować, bo ruch lotniczy będzie się odbudowywał.

Gotowi stawiać czoła wyzwaniom

Szef PAŻP przypomina, że w historii lotnictwa cywilnego było kilka kryzysów, jak m.in. paliwowy czy związany z działaniami wojennymi.


– Ruch lotniczy po tamtych kryzysach się odbudowywał. Jako pasażerowie, konsumenci, chcemy się przemieszczać z punktu A do B jak najszybciej. Wierzę, że dziś jedyną możliwością są inwestycje. Jesteśmy gotowi stawiać czoła wyzwaniom rynku. Obok świadczenia usług nawigacyjnych, PAŻP kładzie nacisk na rozwój innowacyjnych technologii dla naszej branży oraz rozwiązań umożliwiających bezpieczną integrację lotnictwa załogowego z rozkwitającym rynkiem dronów. To nasz sposób na kryzys – powiedział Janusz Janiszewski.

Jedyna w kraju instytucja

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wkrótce rozpoczną się ważne procedury przed budową CPK

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 14:37
Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpoczęła pierwsze prace związane z wydaniem tak zwanej decyzji środowiskowej. Decyzja taka jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań do inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa CPK. Horała: inwentaryzujemy teren większy niż m.st. Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 17:05
- Wbita łopata to koniec procesu inwestycyjnego. Najświeższe wieści to powstanie umów na inwentaryzacje środowiskowe. Ruszają one na prawie 600 km nowych linii kolejowych oraz na terenie lotniska. To teren większy niż miasto stołeczne Warszawa - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe rozporządzenie ws. zakazu lotów. LOT zorganizuje czartery z Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 11:22
PLL LOT zorganizuje siedem lotów czarterowych z Hiszpanii od 2 do 6 września - poinformowała polska ambasada w Madrycie. Organizacja lotów jest związana z obowiązującym od 2 do 15 września zakazem ruchu lotniczego z 44 państwami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: pandemia koronawirusa może być korzystna dla budowy CPK

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:10
Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała ocenia, że niektóre skutki epidemii COVID-19 będą korzystne dla budowy tej inwestycji.
rozwiń zwiń