X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Okupacja sowiecka była równie okrutna jak niemiecka". Prof. Wojciech Polak o II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 16:15
- Ludobójstwo na Polakach było prowadzone z taką samą żelazną konsekwencją jak u Niemców. Mówiąc krótko, padliśmy ofiarą dwojga bandytów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk.
Widok na warszawskie gettozdj. ilustracyjne
Widok na warszawskie getto/zdj. ilustracyjneFoto: East News/Bilderwelt
1200_II_WŚ_EN.jpg
"Niemcy prowadziły przeciwko Polsce wojnę rasową". Brytyjski historyk o II WŚ

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. Pierwszym działaniem agresora - państw Osi - był atak Niemiec na Polskę. Zgodnie z planem o kryptonimie "Fall Weiss" Niemcy zakładali okrążenie i zniszczenie Wojska Polskiego najpóźniej w 14 dniu od uderzenia.

W istocie broniliśmy się znacznie dłużej, i to mimo zdradzieckiego "ciosu w plecy" ze strony sił sowieckich 17 września. Kampania wrześniowa trwała do 6 października 1939 r. Wtedy skapitulowała Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" w bitwie pod Kockiem.

Czytaj także:

Prof. Wojciech Polak, który był gościem red. Płużańskiego w Polskim Radiu 24, podkreślił, że "wojna obronna to określenie najbardziej właściwe".

Posłuchaj
17:48 [PR24] PR24 (mp3) 5 wrzesień_2020_09_05-15-09-17_for_media.mp3 Prof. Wojciech Polak: agresja sowiecka całkowicie zniweczyła nasze szanse na obronę przed Niemcami (Temat dnia/Gość PR24)
auschwitz 1200.jpg
"Piekło już widziałam" - posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

- W czasach PRL-u co prawda przyznawano, że armia sowiecka wkroczyła 17 września do Polski, ale podkreślano, że zrobiono to, aby zająć tereny, które ułatwią obronę przed Niemcami - co było kompletną bzdurą. Co więcej, mówiono, że armia sowiecka wzięła pod ochronę ludność Kresów - białoruską ukraińską i białoruską. Te bzdury wpajano dzieciom przez całe lata - mówił historyk.

- Trzeba powiedzieć jasno - to była taka sama agresja jak niemiecka. Agresja sowiecka całkowicie zniweczyła nasze szanse na obronę przed Niemcami - tłumaczył.

- Okupacja sowiecka była równie okrutna jak okupacja niemiecka. Ludobójstwo na Polakach było prowadzone z taką samą żelazną konsekwencją jak u Niemców. Mówiąc krótko, padliśmy ofiarą dwojga bandytów - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

***

Rozmieszczenie wojsk polskich, niemieckich, słowackich i sowieckich przed 1 września 1939 r. (opr. Małgorzata Latos, Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP) Rozmieszczenie wojsk polskich, niemieckich, słowackich i sowieckich przed 1 września 1939 r. (opr. Małgorzata Latos, Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP)

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Wojciech Polak (historyk)
Data emisji: 05.09.2020
Godzina emisji: 15.09

PR24
pb

Czytaj także

"Oddajcie mi swoje dzieci". Wielka czystka niemiecka w getcie łódzkim

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 05:55
To był najtragiczniejszy moment w historii getta w Łodzi. 5 września 1942 roku rozpoczęła się wywózka do obozu zagłady ponad 15 tys. ludzi - dzieci poniżej 10 lat, osób starszych po 65. roku życia oraz chorych i niepracujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 5 września 1944. Niemcy kontynuują huraganowy ogień artyleryjski na miasto

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 05:40
Trzydziesty szósty dzień powstania, wtorek. Pod naporem ataku niemieckiego powstańcy opuszczają budynek elektrowni na Powiślu. Udaje się utrzymać ruiny budynku Komendy Policji i kościoła Świętego Krzyża przy Nowym Świecie. Sztab Komendy Okręgu Warszawa AK przenosi się do kina Palladium przy ul. Złotej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden agresor przegrał, drugi znalazł się w obozie zwycięzców". Prof. Żurawski vel Grajewski o II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 20:20
- Z całą pewnością Polska przegrała II wojnę światową. Trzeba pamiętać, że rozpoczęła się ona od inwazji niemieckiej na nasz kraj, ale kilkanaście dni później – 17 września, nastąpiła inwazja sowiecka. I tylko jeden z agresorów przegrał tę wojnę, a drugi znalazł się w obozie zwycięzców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i historyk. 
rozwiń zwiń