X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Spór światopoglądowo-cywilizacyjny". Publicysta o dyskusjach wokół "Piątki dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 10:15
- Ostry spór polityczny, który pojawił się wokół ustawy, jest związany z lobbingiem i finansowaniem polityki przez hodowców zwierząt futerkowych. Wcześniej byli mocno związani z PO, dzisiaj szukają na prawicy zwolenników, nie ma w tym nic zaskakującego - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski (TVP). W dyskusji udział wzięli również Łukasz Kobeszko (Nowa Konfederacja) oraz Wojciech Biedroń ("Sieci").
Norka amerykańska
Norka amerykańska Foto: shutterstock.com

W środę 16 września w Sejmie planowane jest pierwsze czytanie projektu PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

dworczyk michal jedynka 1200.jpg
Szef KPRM o ochronie zwierząt: liczymy na poparcie ponadpartyjne, bo sprawa jest niepolityczna

Przewiduje on m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, dopuszcza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, wprowadza kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, zabrania trzymania psów na łańcuchach oraz zakłada utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

"Ustawa przedmiotem gry politycznej"

Zdaniem Wojciecha Biedronia ustawa zostanie uchwalona. - Decyzja polityczna zapadła. Minister Ardanowski, jeden z lepszych ministrów rządu, musi zrozumieć, że jest częścią większego obozu władzy i zgodzić się na te zapisy - komentował ostatnie wypowiedzi szefa resortu rolnictwa.

Posłuchaj
22:21 PR24_MPLS 2020_09_16-08-36-01.mp3 16.09.2020 (Polskie Radio 24 / Debata poranka)

- Toczy się dyskusja w Zjednoczonej Prawicy, ta ustawa jest jednym z elementów rozmów, to także element gry politycznej. Mamy do czynienia z dość trudną koalicją, tego typu dyskusje będą się powtarzać, nie tylko w kontekście tego projektu, ale wielu innych. Wydaje się, że 2-, 3-letni okres vacatio legis akurat tej ustawie by się przydał - ocenił gość audycji.

"Normalna sytuacja  w demokracji"

Łukasz Kobeszko zauważył, że mamy do czynienia z polaryzacją obozu Zjednoczonej Prawicy. - Widać pewną różnicę w stosunku do tego, co widzieliśmy w ubiegłej kadencji parlamentarnej, gdzie w zasadzie tych tarć nie było. Część polityków obozu walczy o własną pozycję, szczególnie dotyczy to polityków Solidarnej Polski. To normalna sytuacja w systemie demokratycznym, kiedy większość rządową tworzy zbiór grupowań. Ustawa o ochronie zwierząt jest jedną z nielicznych ponadpartyjnych ustawy w ostatnich latach, ma zwolenników w różnych ugrupowaniach od lewicy do prawicy, byłyby dobrze, gdyby została uchwalona. Tę sytuację trzeba było rozwiązać już dawno - stwierdził publicysta.

pies na łańcuchu 1200.jpg
Projekt PiS ws. ochrony zwierząt w Sejmie. Posłowie KO i Lewicy deklarują poparcie

"To nie jest kraina łagodności"

Jacek Łęski dodał, że spór polityczny zamienił się w światopoglądowo-cywilizacyjny. - To pytanie nie tylko o przemysł związany z hodowlą zwierząt futerkowych, ale otwarcie rozmowy na temat warunków hodowli przemysłowej wszystkich zwierząt. To nie jest kraina łagodności, tam wszędzie jest czemu się przyjrzeć i jest miejsce na wprowadzenie regulacji, które sprawią, że hodowla nie będzie przysparzała zwierzętom cierpień większych, niż to konieczne - przypominał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Jacek Łęski, Wojciech Biedroń, Łukasz Kobeszko

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka

Czytaj także

"Piątka dla zwierząt" w Sejmie. Dariusz Joński: trzeba skończyć z barbarzyństwem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 07:56
- Zgadzam się z postulatami, by męczarnie wobec zwierząt futerkowych zakończyć - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. W środę odbędzie się pierwsze czytanie zgłoszonego przez PiS projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. Piątki dla zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: ochrona zwierząt w Polsce będzie na poziomie XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:20
- Projekt jest na stole, ale dyskusja przed nami - zobaczymy, jaki będzie wynik prac w Sejmie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Ryszard Bartosik, odnosząc się do projektu ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Gościem audycji "Dwie strony" był również Jarosław Rzepa, poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zwiększamy humanitarność traktowania zwierząt". Wiceminister funduszy o projekcie PiS

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:20
- Zwiększamy kontrolę społeczną. Podnosimy jakość prawa - będzie ono bardziej precyzyjne w kwestii ochrony zwierząt - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
rozwiń zwiń