X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pakt migracyjny. Szefowa KE zapowiedziała ścisłą współpracę z Grupą Wyszehradzką

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:16
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała ścisłą współpracę z krajami Grupy Wyszehradzkiej w najważniejszych kwestiach, w tym na temat migracji. Ursula von der Leyen spotkała się dziś w Brukseli z premierami Polski, Czech i Węgier. Szef rządu Słowacji nie mógł przylecieć, więc reprezentował go Mateusz Morawiecki w związku z przewodnictwem Polski w V4.
Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz premier Czech Andrej Babis
Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz premier Czech Andrej BabisFoto: PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

Szefowa Komisji wpisem na Twitterze określiła dyskusję z premierami Grupy Wyszehradzkiej jako dobrą. Wymieniła tematy, które zostały poruszone. To unijny budżet, fundusz odbudowy po pandemii, klimat, migracja, praworządność oraz plan dla Białorusi.

Rzecznik Komisji Dana Spinant poinformowała później na konferencji, że dyskusja koncentrowała się przede wszystkim na problemie migracji i najnowszych propozycjach, które mają pomóc go rozwiązać, a które Bruksela przedstawiła wczoraj. - Pakiet jest próbą osiągnięcia odpowiedniego nastawienia. Mamy nadzieję, że uda się go uzgodnić, by nasi partnerzy byli usatysfakcjonowani - dodała rzecznik.

1200_Leyen_PAP.jpg
Spotkanie premierów państw V4 z przewodniczącą KE. Jednym z tematów budżet UE

"Zmiana nazewnictwa nie wystarczy"

Komisja odeszła od forsowanego obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale teraz stawia na obowiązkową solidarność i albo kraje przyjmą uchodźców u siebie, albo zajmą się deportacją tych, którym azyl się nie należy. Premierzy Grupy Wyszehradzkiej nie odrzucili tych propozycji, ale też nie wypowiadali się o nich z entuzjazmem. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że trzeba dokładnie przeanalizować dokument Komisji liczący kilkaset stron. Powiedział, że stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w sprawie migracji jest niezmienne. W przeszłości sprzeciwiała się ona przymusowej relokacji, teraz przypomina zasady, których należy przestrzegać. Chodzi o konieczność zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych kontroli na granicach i niesienie pomocy w miejscach, z których potencjalne migranci mogą migrować do Europy.

Posłuchaj
00:52 10646725_1.mp3 Szefowa KE zapowiada ścisłą współpracę z Grupą Wyszehradzką m.in. ws. migracji (IAR)

Premier Viktor Orban był bardziej krytyczny. - Zmiana nazewnictwa nie wystarczy. Podstawowe podejście nie zmieniło się. Komisja chce zarządzać migracją, a nie zatrzymać migrantów - powiedział szef węgierskiego rządu. Podkreślił, że tych propozycji nie można nazwać przełomowymi. - Przełom oznaczałby hotspoty położone poza granicami Unii Europejskiej, żeby nikt nie mógł dostać się na teren Wspólnoty bez zgody na azyl - dodał szef węgierskiego rządu.

Czytaj także:

Hotspoty to punkty rejestracji i identyfikacji uciekinierów. Obecnie znajdują się na terenie Unii w krajach, które są pod presją migracyjną. W przeszłości wiele było krytycznych uwag co do ich funkcjonowania i przeprowadzanych procedur identyfikacyjnych, które zostały uznane za mało wymagające i do Unii przybywały osoby, którym nie należy się międzynarodowa ochrona.

pkr

Czytaj także

Bruksela zapowiada nową politykę migracyjną. Polska chce zwalczać problem u podstaw i bronić granic UE

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 13:40
Pożary obozów na greckich wyspach przypomniały o znaczeniu kwestii uchodźców i migrantów znajdujących się wewnątrz UE ale i u jej progu. W obliczu narastających napięć z Turcją zmiana podejścia jest konieczna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie proponujemy przymusowej relokacji, ale solidarność". Komisarz ds. wewnętrznych UE o pakiecie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 13:06
- Komisja Europejska w swoim pakiecie migracyjnym nie proponuje przymusowej relokacji, ale obowiązkową solidarność wszystkich państw członkowskich wobec tych, które są pod największą presją - tłumaczy unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie premierów państw V4 z Ursulą von der Leyen. Pakt migracyjny jednym z tematów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 21:02
W czwartek rano w Brukseli spotkanie premierów Polski, Czech i Węgier z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdził rzecznik rządu.
rozwiń zwiń