"Prawda historyczna jest dla wspólnoty jak chleb". Gliński podczas otwarcia Festiwalu NNW

- Prawda historyczna jest dla wspólnoty jak woda, jak chleb, bez nich żadna wspólnota polityczna nie może działać - stwierdził wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas otwarcia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.

2020-09-25, 18:50

"Prawda historyczna jest dla wspólnoty jak chleb". Gliński podczas otwarcia Festiwalu NNW

Piotr Gliński podkreślił, że festiwal to "instytucja, która wspaniale się rozwija". - Także dzięki zmianom, które w Polsce zaszły, ale przede wszystkim dlatego, że ktoś był wierny zasadom biblijnym, wierny wartościom - mówił wicepremier.

Powiązany Artykuł

Festiwal NNW twitter 1200.jpg
"To lekcja historii". Andrzej Gwiazda o Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Piotr Gliński podziękował organizatorom festiwalu za stworzenie instytucji, która "promuje wartości, odwołuje się do tego, co ważne dla wspólnoty".



- Prawda historyczna jest jak woda, jak chleb dla wspólnoty, bez nich żadna wspólnota polityczna nie może działać. A tutaj dodatkowo chodziło nie tylko o prawdę, ale też o walkę z kłamstwem historycznym, bo ta prawda była celowo zamazywana - przypomniał wicepremier.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Gliński podczas gali otwarcia XII Festiwalu Filmowego "Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci" (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

"Dialog z przeszłością"

Dzięki temu, że festiwal się rozwija, możemy także, zdaniem Glińskiego, "myśleć z podniesioną głową o przyszłości". - Jedną z podstawowych funkcji festiwalu jest dialog z przyszłością. Robimy to wszystko dla siebie, dla teraźniejszości, ale robimy też dla przyszłości. Żadna wspólnota polityczna nie ma szans rozwojowych, nie ma szans na suwerenność, niepodległość bez rozrachunku z przeszłością, bez pamięci historycznej - dodał wicepremier.

Festiwal potrwa do niedzieli

XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" potrwa do niedzieli. Zaplanowano pokaz wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie o tematyce historycznej, a także dyskusje przedstawicieli instytucji, którzy profesjonalnie zajmują się polityką historyczną. W tym roku ze względu na epidemię korona wirusa festiwalowe wydarzenia można dodatkowo oglądać na stronie internetowej festiwalu.

- Formuła hybrydowa festiwalu da możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców - podkreślił dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, który zwrócił również uwagę na to, że na festiwalu, oprócz pokazów filmów, prezentacji wystaw i książek, będzie można także spotkać się ze świadkami historii.

Czytaj także:

Festiwal zwieńczy w niedzielę przyznanie licznych nagród. Wśród najważniejszych są Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych "za znalezienie drogi do opowiadania światu historii uniwersalnych", Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, która z kolei przyznawana jest "dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe" oraz Złoty Opornik, wręczany w Konkursie Filmów Polskich za najlepszy dokument Festiwalu NNW.

REKLAMA

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej