"To lekcja historii". Andrzej Gwiazda o Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni
Działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL Joanna i Andrzej Gwiazdowie uważają, że Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest potrzebny, bo przywraca nieznane dotąd fragmenty historii. W czasie odbywającego się w Gdyni przeglądu prezentowane są filmy o tematyce historycznej. Pokazom towarzyszą wystawy i panele dyskusyjne.
2020-09-25, 16:50
Joanna Duda-Gwiazda pojawiła się na festiwalu jako gość, by obejrzeć film dokumentujący związki Anny Walentynowicz ze Śląskiem pt. "Tablica pani Ani". Dzieło przedstawia mało znane wątki z życia legendy Solidarności, związane z próbą zamontowania tablicy upamiętniającej górników, którzy byli ofiarami pacyfikacji kopalni "Wujek".
Powiązany Artykuł
Projekcje filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne. Rusza festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"
Lekcja historii
Joanna Duda-Gwiazda przypomina, że ze względu na ówczesną konspirację nie wszystkie fragmenty tej historii były jej znane. Jak mówi, w pamięci utkwiła jej scena filmu wskazująca, że twarz i sylwetka Anny Walentynowicz nie były znane śląskiej bezpiece. - I oni wiedzieli, że mieli Anię aresztować, ale nie wiedzieli kogo. I dopiero ktoś tam krzyknął - co ją szarpiesz, to jest przecież Anna Walentynowicz! - wtedy już się na nią rzucili - opisuje Joanna Duda-Gwiazda.
Posłuchaj
REKLAMA
Andrzej Gwiazda uważa, że festiwal jest swego rodzaju lekcją historii. Zaznacza, że przywraca pamięć i uczy tych, którzy nie żyli w tych historycznych czasach. - Zacytuję Piłsudskiego, że ten, kto nie zna przeszłości, nie zasługuje na teraźniejszość i nie ma prawa do przyszłości - podkreśla.
Po południu nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu. Inauguracji będzie towarzyszył pokaz specjalny filmu "Znajdę cię".
Program można znaleźć na stronie www.festiwalnnw.pl, tam też są transmitowane najważniejsze wydarzenia festiwalu.
Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
REKLAMA
kb
REKLAMA