"Polityka integracyjna musi być przemyślana"
Eksperci Caritas Polska uważają, że polityka integracyjna w Polsce powinna być zdecentralizowana.
2010-08-31, 12:05
W Warszawie odbyła się konferencja dotycząca wyzwań dla Polski w kontekście integracji cudzoziemców.
Jak powiedział ekspert Caritas Polska Mirosław Bieniecki, strategia decentralizacji polityki migracyjnej na podmioty samorządowe i organizacje pozarządowe jest potrzebna, ale wymaga koordynacji państwa.
Dyrektor Caritas Polska ksiądz Marian Subocz podkreśla, że strategia integracji cudzoziemców musi być prowadzona mądrze.
Mirosław Bieniecki zwraca uwagę, że powinna rozpocząć się ogólnopolska debata na temat polityki integracyjnej, co pokazuje przykład z Łomży, gdzie wskutek protestów lokalnych polityków zamknięto ośrodek dla uchodźców z Czeczenii.
Eksperci radzą, by monitorować prowadzone w Polsce działania w ramach polityki integracyjnej, która musi być bardziej przemyślana.
Caritas Polska apeluje również do organizacji zrzeszających przedstawicieli społeczności imigranckich do w Polsce do uczestniczenia w tym procesie i wzmocnienie swojej podmiotowości.
sm, Tomasz Kułakowski
REKLAMA