X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trwa wymiana ognia w Górskim Karabachu. Rośnie konflikt między Armenią a Azerbejdżanem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:00
W Górskim Karabachu drugą dobę trwają starcia między wojskami Armenii i Azerbejdżanu - donoszą rosyjskie media niezależne. Władze obu krajów ogłosiły powszechną mobilizację i wprowadziły stan wojenny. Społeczność międzynarodowa, w tym kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i Rosja wezwały Armenię i Azerbejdżan do przerwania walk i rozpoczęcia rozmów pokojowych.
Konflikt zbrojny w Górskim Karabachu
Konflikt zbrojny w Górskim KarabachuFoto: EPA/VAHRAM BAGHDASARYAN / PHOTOLURE
  • Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, tuż przed upadkiem ZSRR
  • Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem, pochłonęła ona ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych
  • W 1994 roku podpisano zawieszenie broni
  • Nieuznawana przez świat, zamieszkana w większości oraz kontrolowana przez Ormian enklawa, choć ogłosiła secesję, formalnie pozostaje częścią Azerbejdżanu
  • W ostatnich miesiącach starcia między siłami Armenii i Azerbejdżanu nasiliły się

Obie strony konfliktu wykorzystują czołgi, artylerię i lotnictwo. Erywań i Baku publikują także informacje o dziesiątkach zabitych i setkach rannych żołnierzy oraz cywilów. Informacji tych nie potwierdziły niezależne źródła. Po stronie Azerbejdżanu opowiedziała się oficjalnie Turcja.

Natomiast Armenia liczy na wsparcie Rosji, z którą jest w sojuszu wojskowym w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że zwaśnione kraje powinny dołożyć wszelkich starań, aby przerwać wymianę ognia i usiąść do rozmów.

Posłuchaj
00:50 10653911_1.mp3 Trwa wymiana ognia w Górskim Karabachu. Rośnie konflikt między Armenią a Azerbejdżanem (IAR)

 

armenia 1200 pap (1).jpg
Walki w regionie Górskiego Karabachu. Zginęło kilkunastu kolejnych żołnierzy

Komisja Europejska wzywa do pokoju

Do podjęcia działań na rzecz pokoju wezwała Armenię i Azerbejdżan Komisja Europejska. Konflikt o Górski Karabach rozpoczął się w 1988 roku, gdy tamtejsza ludność postanowiła wyjść spod jurysdykcji Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i ogłosiła suwerenność.

Czytaj także:

Po upadku ZSRR, Armenia wsparła niepodległościowe dążenia separatystów z Górskiego Karabachu, a Azerbejdżan utrzymuje, że to jest integralna część jego terytoriów.

ks

Czytaj także

"To eskalacja tlącego się od dawna konfliktu". Publicysta o działaniach wojennych w Górnym Karabachu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:28
- To zamrożony konflikt, który tląc się od 1988 roku, pochłonął ponad 30 tys. ofiar i zwiastował trwały i krwawy rozkład ZSRR na Kaukazie - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko, publicysta "Nowej Konfederacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Azerbejdżanie ogłoszono częściową mobilizację. Starcia o Górski Karabach trwają

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 11:36
W związku ze starciami z siłami armeńskimi o Górski Karabach prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ogłosił w poniedziałek częściową mobilizację i podpisał dekret w tej sprawie w drugim dniu walk. Według Baku zginęło w nich sześciu azerbejdżańskich cywilów, a 19 osób zostało rannych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walki o Górski Karabach. Górecki: pierwsze starcia zaczęły się w 1988 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 18:40
- Ten konflikt nigdy się nie skończył, więc traktowanie go jako konfliktu zamrożonego było błędem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Od niedzieli trwają walki pomiędzy wojskami Azerbejdżanu i Armenii o Górski Karabach. Obie strony wykorzystują ciężką artylerię.
rozwiń zwiń