Paweł Szefernaker: prace nad podziałem Mazowsza trwają
- Praca nad szczegółami projektu ustawy dotyczącej podziału Mazowsza trwa - mówił we wtorek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dopytywany, czy w związku z tym wybory mogą odbyć się jeszcze w tym roku Szefernaker odparł, że "praktycznie z punktu widzenia kalendarza wyborczego, jest to niemożliwe".
2020-09-29, 14:43
Temat wyodrębnienia Warszawy i jej przyległości z woj. mazowieckiego pojawił się pod koniec lipca po doniesieniach medialnych w tej sprawie. Politycy PiS przyznawali, że trwają prace nad projektem, natomiast nie wiadomo, kiedy miałby być on dostępny publicznie i kiedy zostanie wniesiony do Sejmu.
Prace nad szczegółami
We wtorek w radiu Plus wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker potwierdził, że plany dotyczące podziału Mazowsza są cały czas aktualne i obecnie trwają prace nad projektem ustawy w tej sprawie. - Pracują nad tym posłowie ziemi mazowieckiej, którzy ten pomysł zapisali w programie Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Szefernaker. Zaznaczył jednak, że ustawa o charakterze administracyjnym nie jest ustawą, którą można przygotować "z dnia na dzień". - Praca nad szczegółami trwa - powiedział.
Powiązany Artykuł
Podział województwa mazowieckiego. Grzegorz Puda: te zmiany będą konieczne
Zapytany, czy w związku z tym wybory miałyby się odbyć jeszcze w tym roku, Szefernaker zaznaczył, że trudno o tym mówić w trakcie pisania ustawy. - Trudno sobie wyobrazić wybory za miesiąc czy za dwa, jeżeli nie ma jeszcze ustawy przyjętej przez parlament - dodał. Dopytywany, czy oznacza to, że w tym roku wyborów nie będzie, wiceszef MSWiA odparł, że "praktycznie z punktu widzenia kalendarza wyborczego, jest to niemożliwe".
Nowy podział statystyczny
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) ocenił ewentualny podział Mazowsza jako nieracjonalny i szkodliwy. Zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL, a także Koalicji Obywatelskiej.
REKLAMA
- Powraca pomysł podziału województwa mazowieckiego. PiS analizuje projekt
- "Zlikwiduje dysproporcję i niesprawiedliwość". Radosław Fogiel o podziale woj. mazowieckiego
W lipcu Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wskazywał, że "pierwszym pretekstem" do podziału Mazowsza miała być troska o zachowanie po 2020 r. środków unijnych. - Ten argument stracił już rację bytu. Od stycznia 2018 r. obowiązuje nowy podział statystyczny. Na potrzeby unijnych wyliczeń nasze województwo traktowane jest jako dwa NUTS-2: Warszawski stołeczny oraz Mazowiecki regionalny - pokreślił urząd.
Powiązany Artykuł
"Niech zdecyduje społeczeństwo". Marszałek województwa nie wyklucza referendum ws. podziału Mazowsza
Możliwe referendum
W połowie września marszałek Struzik zapowiedział ponadto, że jeśli pojawi się projekt ustawy w tej sprawie, to jednym z działań PSL "będą po pierwsze szerokie konsultacje społeczne". - Po drugie sejmik może zarządzić referendum bezwzględną większością głosów – podkreślił. - Nie wykluczamy referendum, ale wtedy, kiedy będzie konkretny projekt - powiedział.
W ubiegłym tygodniu podczas sesji rady miasta stołeczni radni przyjęli stanowisko, w którym wyrazili swój sprzeciw wobec podziału Mazowsza.
REKLAMA
pg
REKLAMA