Powraca pomysł podziału województwa mazowieckiego. PiS analizuje projekt

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że prace nad ewentualnym podziałem województwa mazowieckiego są zaawansowane. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia dodał, że ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie kierownictwo polityczne Zjednoczonej Prawicy.

2020-07-24, 13:30

Powraca pomysł podziału województwa mazowieckiego. PiS analizuje projekt
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Velishchuk Yevhen/shutterstock.com

– Tego typu rozwiązania są stosowane na całym świecie. Często stolica kraju to bogate miasto, które ma wpływ nie tylko na region, ale również na cały kraj, i dlatego wydziela się ją jako odrębne województwo – powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że warto rozważyć, czy korzystne dla mieszkańców będzie wprowadzenie takiego podziału również w Polsce.

Powiązany Artykuł

shutterstock_mazowsze 1200.jpg
Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiada podział województwa mazowieckiego

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń dziennika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty. Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Zdaniem PiS, nowy podział ma zwiększyć szanse biedniejszej części Mazowsza na fundusze z Unii Europejskiej. - Pewną analogią mogą być Niemcy, gdzie Berlin jest oddzielnym landem – zauważa gazeta. Jednak marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) uważa, że pomysł podziału woj. mazowieckiego jest nieracjonalny i szkodliwy. Jego zdaniem jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych.

Zawyżanie dochodu na mieszkańca

O podziale Mazowsza PiS mówi od dawna, choć sam pomysł pojawił się już w roku 1999, podczas reformy administracyjnej. W roku 2005, po dojściu do władzy przez PiS, coraz częściej pojawiały się głosy, aby samą Warszawę lub miasto wraz z aglomeracją wydzielić z woj. mazowieckiego jako nowy organizm. Entuzjaści tego pomysłu wyliczali jego zalety: m.in. integracja aglomeracji, wspólne rozwiązywanie problemów, zwiększenie dotacji z Unii Europejskiej dla woj. mazowieckiego. Sceptycy mówili natomiast o wzroście biurokracji i nakładów finansowych.

REKLAMA

Postulaty wydzielenia Warszawy wraz z okolicznymi obszarami z województwa mazowieckiego pojawiły się po raz kolejny przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku.

Powiązany Artykuł

wieś polska east news 1200.jpg
Warszawa i Mazowsze oddzielnie? Pomysł na nową mapę administracyjną kraju

Kandydaci PiS do parlamentu z okręgu płocko-ciechanowskiego zaproponowali wówczas utworzenie województwa stołecznego obejmującego Warszawę wraz z ośmioma powiatami – grodziskim, legionowskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, wołomińskim, warszawskim zachodnim. PiS powróciło do tematu w roku 2019, pomysł ponownie argumentowano tym, że obecność Warszawy w województwie mazowieckim zakłamuje dane ekonomiczne dla całego województwa, w szczególności zwracano uwagę na problemem zawyżania dochodu na mieszkańca przez stolicę.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej